Willa, dziewczyna z lasu. Recenzja książki

Willa, dziewczyna z lasu. Recenzja książki

Feiranie. Dziwny wymyślony lud mieszkający w lasach Ameryki Północnej, nierozerwalnie związany z przyrodą, bardziej nawet niż rdzenni Indianie. Lud nie korzystający specjalnie z narzędzi, tak silnie splątany z dziką przyrodą, że budowanie domów ze ściętych drzew wydaje się im barbarzyństwem. Żyje w jednym wielkim legowisku zwanym Głuchą Jamą, zbudowanym ze splecionych gałęzi, jak w wielkim mrowisku, gdzie nie liczy się jednostka, ale grupa. Ten lud jednak dotyka zmiana, jaką przynosi ze sobą pojawienie się białych osadników. Na przestrzeni lat porzuca swoje dawne zwyczaje, magię, dzięki której potrafił współgrać w otaczającą go przyrodą, idzie ku zatraceniu. W tym świecie rodzi się Willa, niezwykła dziewczynka, jedna z ostatnich Feiran, która potrafi korzystać z tajemniczych dawnych umiejętności jej ludu. 

Willa jest złodziejem. I jest to umiejętność ceniona przez władcę Feiran, potężnego padarana. Złodziejstwem parają się młodzi ludzie, w zasadzie dzieci, zwani jutami. Pod osłoną nocy skradają się do legowisk osadników i wykradają im rzeczy, których znaczenia najczęściej nie rozumieją, ale to nie istotne. Istotne jest to, że kto przyjdzie z lepszym łupem, tym większe uznanie znajdzie w oczach padarana. Biada też temu, którego łupy są marne...

Willa jest sierotą wychowywaną przez babkę, która jest jedną z ostatnich, jeśli nie ostatnią leśną wiedźmą. Kiedyś jej umiejętności i wiedza zyskiwały wielkie poważanie w oczach Feiran. Dziś jest uważana za ślad starych zabobonów, odrzucona przez Feiran z padaranem na czele. Rodzice Willi wraz z jej siostrą bliźniaczką zginęli dawno temu. Od ich śmierci Willa wiele przeszła. Wiele nauczyła się od swojej babki, ale nade wszystko nauczyła się przetrwać w brutalnym świecie rządzonym przez padarana. I jak dotąd robiła to całkiem skutecznie.

Pewnej nocy, po upokorzeniu z rąk władcy, postanawia zaryzykować więcej i zdobyć w złodziejskim fachu więcej, niż ktokolwiek wcześniej. Udowodnić, że jest najlepszym jutem ze wszystkich. Ryzyko pociągnęło za sobą też karę. Ranna ucieka do lasu, gdzie ratuje ją wilczyca, razem ze swoim stadem. Decydując się na ryzykowną akcję narusza też zaufanie padarana, który jest z jednej strony chciwy z drugiej zaś pilnuje, aby jego jutowie wracali do legowiska cali. Martwy jut jest bezużyteczny. Ranna i słaba wraca do Głuchej Jamy. Nieposłuszna, znienawidzona przez innych jutów, dowiaduje się rzeczy, których wolałaby nie wiedzieć, a to z kolei ciągnie za sobą szereg sytuacji, które sprawią, że świat Willi stanie się zupełnie inny. Utraci swoje stado na rzecz indywidualności, która nie okaże się wcale taka zła. A pewne rzeczy okażą się w rzeczywistości inne niż dotąd myślała.

"Willa, dziewczyna z lasu" zdobyła uznanie wśród czytelników na całym świecie. Trafiła na 1 miejsce listy bestsellerów "New York Timesa". W Polsce też cieszy się niemałym uznaniem i zasłużenie. To ciekawa, niezwykle wciągająca książka, dowodząca niezwykłej wyobraźni i umiejętności opowiadania autora. Niewątpliwie z głębokim ekologicznym przesłaniem, które pokazuje jak wiele utraciliśmy odwracając się od przyrody i dająca nadzieję, że wiele możemy odzyskać, sięgając do swoich źródeł. Książka pokazuje też, jak ważna jest indywidualność jednostki, że funkcjonowanie pod okiem jednego człowieka, którego inni traktują jak bóstwo, wiąże się z wielkim zagrożeniem oddania swojej wolności szaleńcowi. Uczy też, że warto się czasem sprzeciwić w imię swoich własnych racji, bo dzięki temu uchronimy siebie, ale też możemy uratować świat.

Po raz kolejny wielkie dzięki Wydawnictwu Literatura, za książki, które niosą ze sobą wartość i kreują młodych ludzi na mądre jednostki. 

Szczerze polecam i zabieram się za kolejną część przygód Willi. Na półce czeka już bowiem kolejna książka Roberta Beatty - "Willa, dziewczyna z mrocznej jamy

  

Autor: Robert Beatty
Tytuł: Willa, dziewczyna z lasu

Wydawnictwo Literackie 2021, książka dla dzieci i młodzieży (i dorosłych) od lat 10.

Link do strony Księgarni Bookomole: Willa, dziewczyna z lasu

 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA