Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostało otwarte w 2017 roku w idealnej lokalizacji nad Motławą, blisko historycznego centrum Gdańska. Budynek Muzeum ma powierzchnię około 23 000 m2, a bryła wieży ma wysokość 40 m. Na trzech poziomach podziemnych znajdują się: wystawa główna, wystawa czasowa, wystawa dla dzieci, strefa nowych technologii, centrum konferencyjne, Kino Muzeum, sklep muzealny, Muzeum Bistro oraz dwupoziomowy parking podziemny, który zapewnia 143 miejsca postojowe. Na pięciu poziomach naziemnych znajdują się: kawiarnia, restauracja, biblioteka, sale edukacyjne oraz biura Muzeum.

Spinającą klamrą tej wielofunkcyjności Muzeum są windy panoramiczne łączące poziom -3 z poziomem +5, które dają możliwość podziwiania panoramy Starego i Głównego Miasta. Bryła budynku Muzeum charakteryzuje trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości. Te trzy wymiary to podziemie, czyli przeszłość, plac wokół obiektu, czyli teraźniejszość, oraz wieża, czyli nowoczesna dominanta symbolizująca przyszłość.

 

Wystawa główna

Sercem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku jest wystawa główna zajmująca powierzchnie niemal 5000 m2, co czyni ja jedna z największych wystaw prezentowanych przez muzea historyczne na świecie. Zlokalizowana jest 14 m pod ziemia i składa się z 18 sekcji. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, O jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach, o bohaterach i zwykłych ludziach. Ma przypominać lekcje historii, której nie wolno nam zapomnieć. Wystawę tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Cała wystawa jest mocno multimedialna i interaktywna, wprowadza nowe rozwiązania wystawiennicze, co doskonale uatrakcyjnia zwiedzanie.

{youtube}6BjnW7WiadU{/youtube}

 

Wystawa dla dzieci „Podróż w czasie”

„Podróż w czasie” to część wystawy stałej Muzeum przeznaczona dla dzieci poniżej 12. roku życia. Składa się z trzech osobnych pokoi będących rekonstrukcjami mieszkania warszawskiej rodziny w trzech okresach: kilka dni po wybuch II wojny światowej, w czasie okupacji niemieckiej oraz tuz po zakończeniu wojny.

 

Wystawy czasowe

Sala wystaw czasowych umiejscowiona tuż przy wejściu na wystawę główna ma powierzchnie prawie 1000 m2. Wystawy czasowe są zmieniane i udostępniane do zwiedzania zawsze pod nadzorem Działu Wystaw Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Doskonale uzupełniają treści prezentowane na wystawie głównej.

 

Strefa Nowych Technologii

O II wojnie światowej zrealizowano już wiele projektów, jednak nikt wcześniej nie zrealizował tego na taką skalę z wykorzystaniem technologii wirtualnej rzeczywistości. W ofercie znajduje się:
- spacer wirtualny po Westerplatte, gdzie archiwalne fotografie z Westerplatte wkomponowane są w aktualne panoramy w celu zaprezentowanie lokalizacji i wyglądu nieistniejących obiektów oraz scen z historii,

- film fabularny o powstaniu warszawskim pt. „Kartka z powstania”, zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości,

- wirtualne wystawy czasowe,

- aplikacja mobilna „Kompas wartości”, technologia rozszerzonej rzeczywistości.

 

Zajęcia edukacyjne

Naszą misję, realizujemy prowadząc różnorodne zajęcia edukacyjne, przygotowane z myślą o każdym odbiorcy.

W czasie zajęć uczestnicy mają okazję zdobywać wiedzę na podstawie informacji pochodzących z różnych źródeł – eksponatów muzealnych, wspomnień, opracowań naukowych, literatury pięknej czy sztuk wizualnych. Przede wszystkim jednak mają okazję do refleksji i przemyśleń, by wyciągnąć wnioski ważne dla nich samych, dla wspólnot i miejsc, w których żyją i w których będą żyć ich potomkowie. 

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum II Wojny Światowej W Gdańsku

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum II Wojny Światowej W Gdańsku
pl. W. Bartoszewskiego 1, 80-862 Gdańsk 

Telefon kontaktowy:

+48 58 760 09 60 

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeum1939.pl 
Parking dla autobusów:

Miejski parking dla autobusów przy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku od ul. Stara Stocznia (ograniczony czas parkowania oraz ilość miejsc parkingowych)

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

 

Bilet normalny - 23 zł
Bilet ulgowy - 16 zł
Bilet rodzinny - 55 zł
Wystawa czasowa - 5 zł
Strefa Nowych Technologii - 7 zł
Bilet łączony (wystawa stała + wystawa czasowa)- 25zł/18zł

www.bilety.muzeum1939.pl 
Cennik przewodników:

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku obsługę przewodnicką Zwiedzających świadczyć mogą wyłącznie osoby, które znajdują się na podanej liście: www.muzeum1939.pl/przewodnicy. Ceny ustalane są indywidualnie z przewodnikiem. 

Minimalny czas zwiedzania:

1 godz.

Maksymalny czas zwiedzania:

3 godz.

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek - zamknięte
wtorek - niedziela 10:00 - 18:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

www.muzeum1939.pl/edukacja 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

www.muzeum1939.pl/grupy-zorganizowane/47.html 

Stałe ekspozycje:

 

j.w.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA