Kujawsko-pomorskie

Muzeum Kanału Bydgoskiego

Muzeum Kanału Bydgoskiego

Muzeum Kanału Bydgoskiego znajduje się w budynku dawnego przedszkola przy ul. Staroszkolnej, pomiędzy IV a V śluzą, około 100 metrów od koryta starego odcinka Kanału Bydgoskiego. W muzeum oglądać można zdjęcia i eksponaty przedstawiające Kanał Bydgoski, pracę oraz życie codzienne toczące się nad Kanałem oraz Brdą.

Ekspozycja zawiera wystawę stałą pt. „Kanał Bydgoski – historia i rola”, na której można oglądać liczne makiety śluz Kanału Bydgoskiego, obraz Christiana Rode pt. „Fryderyk Wielki oglądający plany Kanału Bydgoskiego” czy też łódź wioślarską z 1910 roku, którą pływano po Brdzie i Kanale jeszcze w II połowie XX wieku. Na drugiej wystawie stałej “Żegluga na Bydgoskim Obszarze Wodnym” zaprezentowane są modele jednostek pływających po bydgoskich wodach. W muzeum oglądać można również ekspozycje czasowe. Dodatkowo Muzeum zajmuje się opracowywaniem oraz udostępnianiem archiwalnych materiałów związanych z Kanałem Bydgoskim, prowadzeniem warsztatów, zajęć edukacyjnych o tematyce historycznej i ekologicznej oraz organizacją spływów kajakowych.

Warsztaty historyczne dla grup zorganizowanych prowadzone są przez rekonstruktora i przybierają formę żywiej lekcji historii. Uczestnicy mają okazję nie tylko poznać historię, ale też wysłuchać wielu ciekawych anegdot, zobaczyć jak wyglądały stroje w minionych latach oraz zależnie od tematyki zajęć – wybić monetę, strzelić z łuku czy też uszyć swój mieszek na monety.

Kanał Bydgoski jest wyjątkowym zabytkiem hydrotechniki, który odegrał olbrzymią rolę w rozwoju Bydgoszczy. Poprzez połączenie Odry i Wisły połączył drogi wodne zachodu i wschodu, co miało strategiczne znaczenie gospodarcze i wpłynęło na przekształcenie się miasta, które początkowo miało zaledwie 800 mieszkańców, w silny ośrodek przemysłowo-handlowy. Kanał Bydgoski oprócz funkcji gospodarczej pełnił rolę ośrodka społeczno-kulturalnego. Planty nad Kanałem Bydgoskim w połowie wieku XIX stały się wizytówką miasta. Powstawały tam liczne restauracje, sale taneczne, odbywały się plenery malarskie, potańcówki czy spektakle.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy

Ul. Staroszkolna 10
85-209 Bydgoszcz

Telefon kontaktowy:

693765075

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.kanalbydgoski.pl 

Parking dla autobusów:

Brak informacji

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Grupy zorganizowane:

Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem jest bezpłatne. Dodatkowo oferujemy płatne warsztaty edukacyjne, w zależności od wybranej tematyki cena wynosi od 12 do 17zł za osobę.

 

Goście indywidualni: 

Wstęp jest bezpłatny

Cennik przewodników:

Zwiedzanie wystaw z przewodnikiem jest bezpłatne

Minimalny czas zwiedzania:

45 min. 

Maksymalny czas zwiedzania:

120 min.

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek – zamknięte

wtorek -  piątek - 10.00 - 18.00

sobota, niedziela - 12.00-16.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

http://www.kanalbydgoski.pl/images/oferta-edukacyjna-Muzeum-Kanau-Bydgoskiego.pdf 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Zachęcamy do łączenia zwiedzania Muzeum z warsztatami edukacyjnymi.

Stałe ekspozycje:

Na wystawie "Kanał Bydgoski - historia i rola" dowiecie się kto i kiedy zbudował Kanał Bydgoski, jak wpłynął on na rozwój miasta i zobaczycie jak toczyło się życie nad nim. Ponadto obejrzycie makiety śluz i nieistniejącego już Mostu Władysława IV.

Na wystawie "Żegluga na Bydgoskim Obszarze Wodnym" obejrzycie różnorodne barki i holowniki, które pływały po bydgoskich wodach oraz dowiecie się jaką rolę pełniła żegluga w naszym mieście.

Dodatkowo zapraszamy na dwie wystawy czasowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA