Muzeum Obrony Wybrzeża

Głównym obiektem Muzeum jest stanowisko B2 - Bruno, gdzie znajduje się większość wystaw militarnych.

W maju 2013 roku, w jednym z magazynów amunicyjnych poniemieckiej baterii Schleswig-Holstein otwarto Muzeum Kolei Helskich (MKH) jako oddział Muzeum Obrony Wybrzeża. Ekspozycje MKH mają przypominać historię i rozwój helskich kolei normalnotorowych i wąskotorowych, budowanych do celów militarnych, a dopiero potem przekazywanych włądzom cywilnym.Naokoło schronu mieszczącego MKH rozrasta się z roku na rok wystawa plenerowa pokazująca uratowane przed zezłomowaniem elementy taboru kolejowego - zarówno wąskotorowego, jak i szerokotorowego.

1 maja 2013 roku w Muzeum Obrony Wybrzeża Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu" odbyło się uroczyste otwarcie drugiej linii kolejki amunicyjnej, która będzie dowoziła turystów do Muzeum Kolei Helskich.

21 sierpnia 2013 roku na stanowisku B-1 (ANTON) odbyła się doniosła uroczystość - nastąpiło podpisanie aktu przekazania tego obiektu przez Agencję Mienia Wojskowego jako darowizny dla władz Helu na cele turystyczne i muzealne. Obiekt ten został wykorzystany przede wszystkim do przeniesienia magazynów ze stanowiska B-2 (Bruno) i odzyskania w ten sposób sal na tworzenie tam dalszych wystaw.

Stanowisko B-3 (CAESAR) jest przygotowywane do przejęcia roli muzeum etnograficznego. Opracowaliśmy szczegółowe plany remontu i adaptacji, mamy także plany zagospodarowania wnętrz i otoczenia na cele wystawowe. Staramy się o pozyskanie odpowiednich funduszy - a nie jest to niestety sprawa prosta....Na razie, na terenie tego stanowiska odbywają się w czasie corocznych "nocy muzeów" imponujące, militarne widowiska audiowizualne. Jest ono także udostępniane grupom rekonstrukcyjnym na odbywanie różnorakich ćwiczeń i treningów.

30 maja 2015 roku na stanowisku B-1 (ANTON) otwarto kolejny oddział MOW - Muzeum Przyrodniczo Etnograficzne. Budynek tego oddziału otacza ogródek przyrodniczy, który z miesiąca na miesiąc powiększa się o nowe okazy drzew, krzewów i roślin (a wśród nich kolekcję rożnych gatunków traw) i zaprasza do odpoczynku wśród przyrody. Po roku działalności ten oddział został z początkiem 2016 roku przekształcony w Muzeum Helu - gdyż zasadnicza większość ekspozycji dotyczy historii życia Helu - a więc są wystawy etnograficzne przedstawiające wnętrze helskiego domu rybackiego, prezentujące życie rybaków, kuźnię, stolarnię, i liczne kolekcje sprzętów codziennego użytku.

Fotografie: Muzeum Obrony Wybrzeża

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Helski Kompleks Muzealny Stowarzyszenia "Przyjaciele Helu"

84-150 Hel

Telefon kontaktowy:

697888583

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.helmuzeum.pl 

Parking dla autobusów:

tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Muzeum składa się z 5 obiektów oddzielonych terenowo. UWAGA: faktury za bilety wstępu do wszystkich obiektów MOW są wystawiane WYŁĄCZNIE na stanowisku B-2 !!! - dlatego zalecamy rozpoczęcie zwiedzania od tego stanowiska.
KARNET (oszczędność ponad 30%)
uprawniający do wejścia na wszystkie obiekty Helskiego Kompleksu Muzealnego
(z wyjątkiem przejazdu kolejką!)
ulgowy - 15 zł (dla JEDNEJ osoby!)

Cennik przewodników:

Muzeum nie dysponuje przewodnikiem, wszystkie ważniejsze wystawy są zradiofonizowane, ponadto można wynająć PRZEWODNIK ELEKTRONICZNY (języki: polski, angielski, niemiecki).

Można wynająć telefonicznie przewodnika z Helu (niezależnego od naszego muzeum):

Jakub Zaniewski, tel. kom.: 517-477-865 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Minimalny czas zwiedzania:

2 godziny

Maksymalny czas zwiedzania:

2 dni

Godziny i dni otwarcia:

30 III - 30 IV 10:00 - 16:00
1 V - 31 V 10:00 - 17:00
1 VI - 30 VI 10:00 - 18:00
1 VII - 31 VIII 10:00 - 19:00
1 IX - 30 IX 10:00 - 17:00
1 X - 23 X 10:00 - 16:00

od ok. 24 X (ostatni weekend przed świętem Wszystkich Świętych) - do 29 III 2017r.
MUZEUM NIECZYNNE
- możliwość otwarcia tylko po uzgodnieniu telefonicznym
(697 88 85 83)
dla grup powyżej 20 osób.
UWAGA: Proszę w tej sprawie NIE pisać maili - lecz dzwonić do skutku - wyłącznie na podany tu telefon!!!

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak konieczności wcześniejszej rezerwacji

Stałe ekspozycje:

Liczne wystawy dotyczące obrony wybrzeża w 1939 roku, skansen uzbrojenia, Wystawa kpt. Borchardta, historia Helu, rybołówstwo

Planowane wydarzenia:

brak informacji

 

 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA