Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku mieści się w kompleksie budynków znajdujących się w centrum miasta. Zajmuje malowniczo położone obiekty na obu brzegach Słupi, po lewej stronie rzeki stoją:
Zamek Książąt Pomorskich z XVI wieku (czynny od 1965 r.), Młyn Zamkowy z XIV wieku (czynny od 1968 r.), tzw. Dworek z lat 70. XX wieku (czynny od 1979 r.), Brama Młyńska z XIV wieku (czynna od 1982 r.), Spichlerz Richtera z 1780 roku (czynny od 1998 r.), po prawej zaś Biały Spichlerz z 1814 roku (czynny od 2019 r.) i Czerwony Spichlerz z początku XX wieku (nieczynny, przed rewitalizacją).

Pierwsze muzeum w Słupsku rozpoczęło działalność w 1924 roku. Spuściznę po niemieckich muzealnikach przejęli polscy i także w Nowej Bramie, w 1948 r. otworzyli muzeum przejmując po przedwojennym Heimatmuseum ponad 600 obiektów. Dzisiaj zbiory liczą ponad 30 000 muzealiów, a księgozbiór ponad 22 000 woluminów. Muzeum posiada bogate i różnorodne zbiory: obiekty związane z historią Pomorza, sztukę dawną i współczesną, rzemiosło historyczne, pamiątki po ostatnich mieszkańcach zamku, numizmaty oraz obiekty etnograficzne. Ponadto obejmuje zbiory specjalne: starodruki, kartografię i archiwalia. Naszą dumą jest największa na świecie kolekcja związana ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – Witkacym.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - spis budynków i wystaw:

 

Zamek Książąt Pomorskich
W zamku znajdują się cztery wystawy stałe. Zwiedzać można wystawę „Skarby książąt pomorskich”, czyli pamiątki po ostatnich Gryfitach. Na ekspozycji „Z przeszłości Słupska” prezentowane są obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańcami. Wystawa „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku” prezentuje rzeźbę gotycką, gobeliny z okresu renesansu, elementy uzbrojenia i meble z dawnych dworów pomorskich. Tutaj znajdują się także obiekty z kościołów regionu oraz numizmaty. W sezonie letnim przy sprzyjającej pogodzie, ze specjalnym biletem, na wieży zamkowej zobaczyć można wystawę „Panoramy i widoki dawnego Słupska. Kopie pocztówek i grafik ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku“ oraz, ze szczytu wieży, współczesny miejski krajobraz. W maju 2020 roku otwarta zostanie piąta wystawa stała, na której zaprezentowane zostaną sztućce i akcesoria gastronomiczne. W podziemiach odwiedzić można restaurację. Przed zamkiem stoi pomnik Bogusława X z 2010 roku, zaś w ogrodach zamkowych rzeźba „Pędzące odyńce (Dziki)” z 1965 roku. W zamku znajdują się także sale wystaw czasowych.

Młyn Zamkowy
W młynie znajdują się dwie wystawy stałe pod wspólnym tytułem „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”, na których prezentowana jest kultura materialna dawnej ludności autochtonicznej, m.in. Kaszubów, Słowińców, Krajniaków Złotowskich, mieszkańców Jamna i Łabusza, jak również pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku. Na najwyższej kondygnacji młyna znajduje się sala wystaw czasowych. Z młynem sąsiaduje przybudówka, w której znajduje się mała elektrownia wodna.
tzw. Dworek
Najmłodszy i niezabytkowy budynek kompleksu, stylizowany na budowlę szachulcową. Znajdują się w nim muzealna biblioteka oraz biura, w tym sekretariat oraz gabinet Dyrektora.

Brama Młyńska
W bramie znajdują się pracownie konserwatorskie, które nie są udostępnione do zwiedzania. Jako ciekawostkę dodać należy, że najstarszą częścią muzealnego kompleksu jest niewielki łącznik między Bramą Młyńską a Dworkiem, będący jednocześnie najwyższym fragmentem miejskich murów.
Spichlerz Richtera
W spichlerzu znajdują się muzealne biura, warsztat i magazyny. W budynku mieści się herbaciarnia, gdzie można oglądać liczne wystawy czasowe przygotowywane przez muzeum. W sezonie letnim, w każdą niedzielę lipca i sierpnia, na Rynku Rybackim przed spichlerzem organizowana jest kulturalno-historyczna impreza plenerowa Jarmark Gryfitów. Jarmarki to nie tylko stragany z rękodziełem, starociami czy książkami, ale też spotkania z kulturą, historią i sztuką Pomorza. Każdej niedzieli inna słupska instytucja lub stowarzyszenie przygotowuje dla słupszczan i turystów odwiedzających nasze miasto wiele atrakcji. Obiecujemy udaną zabawę!

Biały Spichlerz
W spichlerzu znajdują się wystawy stałe prezentujące największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz zbiory sztuki współczesnej, będące w posiadaniu muzeum: „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” oraz „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku”. Ponadto w spichlerzu zobaczyć można wystawę stałą „Słupsk – miasto i ludzie”, prezentującą pamiątki po osadnikach przybyłych do miasta po 1945 roku. Dostępna jest też sala wystaw czasowych, w której obecnie prezentowana jest wystawa „Witkacy inaczej...”. Przed spichlerzem stoi nowo wybudowany tzw. Budynek wagi, w którym znajduje się portiernia i garaż.

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Dominikańska 5-9, Słupsk

Telefon kontaktowy:

059 728 55 20 lub 059 842 40 81

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeum.slupsk.pl 
Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Zamek Książąt Pomorskich i Młyn Zamkowy:

bilet normalny - 16,00 zł

bilet ulgowy - 10,00 zł

 

lekcja muzealna - za grupę do 30 osób - 80,00 zł

warsztaty muzealne - za osobę - 12,00 zł

wielkoformatowe gry edukacyjne - za osobę - 11,00 zł

 

Biały Spichlerz:

bilet normalny - 22,00 zł

bilet ulgowy - 16,00 zł

 

lekcja muzealna - za grupę do 30 osób - 100,00 zł

warsztaty muzealne - za osobę - 12,00 zł

wielkoformatowe gry edukacyjne - za osobę - 11,00 zł

Cennik przewodników:

Zamek Książąt Pomorskich i Młyn Zamkowy:

oprowadzanie w języku polskim - 80,00 zł

(po uprzednim zgłoszeniu w Dziale Edukacji i Promocji)

 

Biały Spichlerz:

oprowadzanie w języku polskim - 120,00 zł

(po uprzednim zgłoszeniu w Dziale Edukacji i Promocji)

 

Minimalny czas zwiedzania:

1,5 godz.

Maksymalny czas zwiedzania:

4 godz.

Godziny i dni otwarcia:

 

http://www.muzeum.slupsk.pl/index.php/zwiedzanie/godziny-otwarcia-mainmenu-42 
Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

http://www.muzeum.slupsk.pl/index.php/oferta-edukacyjna 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Grupy liczące powyżej 40 osób należy podzielić na mniejsze. Zajęcia oraz oprowadzanie prowadzone są po uprzednim zgłoszeniu oraz ustaleniu terminu w Dziale Edukacji i Promocji.

Stałe ekspozycje:

Zamek Książąt Pomorskich:

    Skarby książąt pomorskich (parter)

    Z przeszłości Słupska (parter)

    Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku (I piętro)

    wystawa, na której zaprezentowane zostaną sztućce i akcesoria gastronomiczne z kolekcji MPŚ - planowane otwarcie w maju 2020 roku (II piętro)

    Panoramy i widoki dawnego Słupska. Kopie pocztówek i grafik ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (wieża zamkowa)

 

Młyn Zamkowy:

    Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś (parter i I piętro)

 

Biały Spichlerz:

    Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia (II piętro)

    W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku (III, IV, V piętro)

    Słupsk – miasto i ludzie (V piętro)

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA