Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Blisko 100-letnie tradycje lotnicze Dęblina, jak również najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł, odzwierciedla wystawa główna „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Ekspozycja ułożona chronologicznie, uzupełniona jest licznymi dokumentami i archiwaliami oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego, wzbogacona prezentacjami dźwiękowymi i filmowymi. Prezentuje m.in. osobiste rzeczy pilotów, odznaki lotnicze od czasów zaborów po współczesność.

Najważniejszym eksponatem jest niewątpliwie sztandar – relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej. Gratką dla miłośników lotnictwa będzie zrekonstruowany domek pilota z czasu Bitwy o Anglię, jak również archiwalia, umundurowanie i pamiątki nawiązujące do symboliki słynnego Dywizjonu 303 i innych eskadr kościuszkowskich. Wystawa plenerowa to ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów, w tym zestawy radiolokacyjne. Wśród eksponatów znajdują się polskie konstrukcje, takie jak: TS-8 Bies, TS-9 Junak-3, TS-11 Iskra, czy I-22 Iryda.

 

{youtube}uWdxYONXsCc{/youtube}

 

Muzeum prezentuje przekrój powojennych konstrukcji wykorzystywanych przez polskie lotnictwo wojskowe, co stanowi zarazem unikatową na skalę światową kolekcję samolotów myśliwskich zza żelaznej kurtyny. Na ekspozycji można obejrzeć m.in. myśliwce MiG-21, MiG-23, bombowce Ił-28, samoloty szturmowo-bombowe, Su-7, Su-20 i Su-22, śmigłowce wielozadaniowe SM-1, SM-2, ciężki śmigłowiec bojowy Mi-24, samolot An-26
Atrakcją dla pasjonatów lotnictwa jest wejście na pokład wybranych statków powietrznych, m.in. do samolotu Jak-40 i jedynego w Polsce śmigłowca Mi-6.

Lokalizacja Muzeum w  bezpośrednim sąsiedztwie dęblińskiej „Szkoły Orląt” stanowi dodatkową atrakcję dla pasjonatów awiacji. Częste przeloty wojskowych statków powietrznych nad ekspozycją, dostarczają naszym widzom dodatkowych wrażeń.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
08-530 Dęblin, ul. Lotników Polskich 1

Telefon kontaktowy:

+48 261 519 454, lub +48 261 519 462

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://muzeumsp.pl/ 
Parking dla autobusów: przy Muzeum
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Dla indywidualnych gości:

https://muzeumsp.pl/zaplanuj-wizyte/cennik-biletow/ 
bilet normalny: 15 zł
bilet ulgowy: 8 zł
bilet rodzinny: 38 zł

Dla grup zorganizowanych:

https://muzeumsp.pl/zaplanuj-wizyte/cennik-biletow/ 
grupy dzieci: bilet 8 zł/ osoba
grupy dorosłych: bilet 10 zł/ osoba

 

Cennik przewodników:

Przewodnik muzealny:
50 zł/ 1 godzina, 75 zł/ 1,5 godziny (j. polski),
100 zł/ 1 h, 150 zł/ 1,5 h (angielski)

Minimalny czas zwiedzania:

60 minut

Maksymalny czas zwiedzania:

90-120 minut

Godziny i dni otwarcia:

sezon letni 01.04-30.09: wt-pt 9.00-17.00, so-nd 10.00-18.00
sezon zimowy 01.10-31.03: wt-nd 9.00-16.00

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Ze względu na duże zainteresowanie naszymi wystawami proponujemy naszym widzom wcześniejsze zaplanowanie terminu i godziny zwiedzania. Pozwoli to zarówno Państwu, jak i innym zwiedzającym, na komfortowe zapoznawanie się z zabytkami.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; tel.+48 261 519 462

Wystawy stałe:

Historia Polskiego Lotnictwa Wojskowego

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Lekcja muzealna (min. 10 osób): 50 zł/ 45 min. + bilet wstępu 5 zł/osoba
oferta edukacyjna dla każdej grupy wiekowej: https://muzeumsp.pl/edukacja/oferta-edukacyjna/ 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA