Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu gromadzi eksponaty, dokumenty i wszelkie pamiątki związane z rozwojem sportu, turystyki i ochrony przyrody w terenie Karkonoszy.

Otwarte w 1974 roku początkowo było oddziałem Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, od 1 stycznia 2003 jest instytucją kultury samorządu województwa dolnośląskiego. Muzeum gromadzi zabytki w zakresie kultury fizycznej, turystyki i krajoznawstwa, w szczególności odznaki, nagrody, znaczki, plakaty, monety, sztandary, stroje i sprzęt sportowy, akcesoria podróżne, dzieła sztuki o tematyce sportowej, fotografie, filmy, książki, czasopisma i archiwalia.

Wystawa stała prezentowana w Muzeum obejmuje trzy działy:

Geneza i rozwój turystyki w Karkonoszach
Zgromadzone tu eksponaty i fotogramy prezentują najważniejsze wydarzenia i przejawy działalności gospodarczej związane z penetracją Karkonoszy oraz późniejszym rozwojem turystyki. Przedstawiono działalność m.in. Walonów, górników, pasterzy i laborantów. Wszyscy oni przecierali szlaki dla przyszłych turystów. Ryciny i oryginalne eksponaty prezentują tradycje dawnej turystyki karkonoskiej.

Rozwój sportów zimowych w Karkonoszach
Karkonosze są regionem, gdzie rozwinęły się głównie sporty zimowe – wśród nich saneczkarstwo. Po II wojnie światowej Karpacz stał się centrum sportu bobslejowego i saneczkowego w Polsce. Eksponaty zgromadzone w tym dziale pozwalają prześledzić rozwój sprzętu sportowego, poczynając od najstarszych egzemplarzy nart, karpli, sanek i bobslejów. Znajduje się tu również wiele trofeów sportowych wybitnych zawodników, a także dokumentów i pamiątek osobistych zasłużonych działaczy.

Ochrona przyrody
Różnorodne eksponaty i barwne diapozytywy w sali wystawowej oraz alpinarium otaczające muzeum przedstawiają środowisko przyrodnicze Karkonoszy. Prezentowane są okazy świata roślinnego i zwierzęcego, a także mówiące o geologii i klimacie regionu.

Galeria zdjęć:

Źródło Wikipedia: Autor Ciacho5 [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
ul. M. Kopernika 2
58-540 Karpacz

Telefon kontaktowy: 75 76 19 652 
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

http://www.muzeumsportu.org 

Parking dla autobusów:

Brak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

normalny - 8 zł
ulgowy - 6 zł
na Kartę Dużej Rodziny - 15 zł 

Cennik przewodników: przewodnik audio - indywidualnie - 5 zł 
przewodnik audio - dla grupy - 20 zł
Minimalny czas zwiedzania: 30 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

60 minut

Godziny i dni otwarcia:

wtorek - niedziela 9.00-17.00
poniedziałek - nieczynne

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

W Muzeum Sportu i Turystyki organizowane są lekcje muzealne dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i gmimnazjum.

Ich tematyka związana jest z zakresem działalności muzeum; sport, turystyka i ochrona przyrody.

Terminy organizacji lekcji muzealnych oraz ich tematykę należy uzgadniać w wyprzedzeniem co najmniej 2 tygodniowym.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Brak
Stałe ekspozycje:

Archeologia ziemi średzkiej, Średzkie insygnia cechowe, wieża więzienna, Skarb średzki, Mały skarb średzki, Warstat. Dawne narzędzia do obróbki drewna.

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA