Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

 

Jeżeli działalność Muzeum Manggha wyrasta z idei jego patrona – Feliksa Mangghi Jasieńskiego i jest ona słuszna z jego rozumieniem roli sztuki, która ma służyć szerokiemu odbiorcy – społeczeństwu polskiemu i ma stanowić jego własność, to wizją Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz-Wajdowej, było stworzenie miejsca „japońskiego domu", gdzie Polska spotyka się z Japonią. 

Historia fascynacji japońską sztuką zaczęła się w ciężkich czasach okupacji, gdy dziewiętnastoletni Andrzej Wajda miał możliwość zobaczyć wystawę sztuki japońskiej z kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego w Sukiennicach, mimo dużego ryzyka, że zostanie zatrzymany przez rezydujących w Krakowie nazistów. Wystawę udało się zobaczyć i szczerze zachwycił się japońską sztuką: Tyle jasności, światła, ładu i poczucia harmonii nie widziałem nigdy przedtem – powie po latach – było to moje pierwsze w życiu spotkanie z prawdziwą sztuką – dziełami Hokusaia, Hiroshigego i Utamara. Wspomnienie tym ważne, że jako młody chłopak marzył o zapisaniu się na Akademię Sztuk Pięknych, by zostać malarzem. Ale życie potoczyło się inaczej.

Od 1958 roku japońscy widzowie mogli oglądać filmy Andrzeja Wajdy w Japonii, prezentowane były Kanał, Pokolenie, Popiół i diament, potem Niewinni czarodzieje, Polowanie na muchy i kolejne. Andrzej Wajda stawał się znanym w Japonii reżyserem, a publiczność japońska pokochała filmy polskiego reżysera. Stało się to też za sprawą działającego od 1968 roku Iwanami Hall - kina studyjnego prowadzonego przez Etsuko Takano – wielką damę japońskiego kina, jak zwykł o niej mówić Andrzej Wajda. W tym czasie państwo Wajdowie odwiedzali Japonię wiele razy, bywali na spotkaniach przy okazji pokazów filmów, brali udział w przeglądach filmowych i prezentowali spektakle teatralne. Japonia, jej sztuka, kultura była obecna stale w sercu artystów. Poznawali wybitnych artystów japońskich, przygotowywali inscenizacje, które były realizacją ich marzeń, jak choćby ta z Tamasaburō Bandō V, aktorem onnagata, z którym zrealizował najpierw spektakl, a potem film pod tytułem Nastazja, grającym podwójną rolę księcia Myszkina i tytułowej Nastazji. Czy spotkanie z Akirą Kurosawą, o którym sam pan Andrzej mówił, że jest jego mistrzem i nauczycielem, Aratą Isozakim, bez którego Manggha nie nabrałaby swojego wyjątkowego kształtu i wieloma, wieloma innymi.

I tak się zdarzyło, że Wajda, który nigdy nie zapomniał o swoim pierwszym kontakcie z prawdziwą sztuką, w roku 1987, już jako znany i ceniony reżyser w Japonii, otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji Inamori Kyoto Prize, zwaną czasem japońskim Noblem za całokształt twórczości filmowej i jej wysokie wartości moralne. Dziękując za wyróżnienie, bardzo wzruszony, powiedział, że chciałby przeznaczyć ją na wybudowanie w Krakowie „japońskiego domu". Miała nim być Manggha – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej.

W Muzeum Manggha badamy i prezentujemy wzajemne relacje kulturowe pomiędzy Polską i Japonią, Wschodem i Zachodem. Konsekwentnie popularyzujemy wiedzę na temat Japonii, działając we własnej siedzibie oraz prowadząc aktywność zewnętrzną w innych ośrodkach w Polsce. Docieramy do wielu grup odbiorców, proponując szeroką ofertę programową, zarówno na poziomie popularnym, jak i specjalistycznym, naukowym.

{youtube}X1-JNVjCouQ{/youtube}

Prowadzimy wszechstronną działalność edukacyjną opartą o wypracowany przez nas oryginalny program. Niemal codzienne nasze muzeum odwiedzają grupy uczniów i studentów, które nie tylko zwiedzają bieżące wystawy, ale biorą też udział w dodatkowych zajęciach przygotowanych specjalnie dla nich. Trzeba też pamiętać o skierowanych do najmłodszych wystawach edukacyjnych, a także o rodzinnych spotkaniach towarzyszących wystawom. Okazjami, które niezmiennie przyciągają dużą liczbę gości, są wydarzenia cykliczne, do których zaliczyć można zarówno comiesięczne Bajki i baśnie japońskie, jak i organizowany co roku japoński dzień dziecka Kodomo no hi.

Muzeum organizuje także występy, pokazy i warsztaty przeznaczone dla widzów w różnym wieku, które pozwalają w bardziej obrazowy i przystępny sposób zapoznać naszych gości z wieloma aspektami japońskiej kultury. Ceremonia parzenia herbaty, bonsai, suiseki, ikebana, to tylko niektóre z aspektów kultury Japonii, z którymi można mieć u nas bezpośredni kontakt. Od początku naszej działalności wielokrotnie mieliśmy też okazję oglądać różnorodne formy japońskich teatrów i wsłuchiwać się w rytmy japońskiej muzyki, wśród których style tradycyjne przeplatają się wciąż z formami współczesnymi.

W Muzeum działa Archiwum Andrzeja Wajdy oraz Szkoła Języka Japońskiego pod patronatem Fundacji Japońskiej. W powstałym w 2015 roku budynku Galerii Europa – Daleki Wschód, będącym integralną częścią Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, prezentowane są szeroko pojęte sztuka, kultura i technika krajów Dalekiego Wschodu.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26 30-302 Kraków

Telefon kontaktowy:

+12 267 27 03

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www: www.manggha.pl 
Parking dla autobusów:

Możliwość zaparkowania na podjeździe do Muzeum.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Cennik biletów wstępu na wystawy - Normalny 30 zł - Ulgowy 20 zł - Rodzinny 45 zł (opiekun + 3 dzieci do lat 18 lub 2 opiekunów + 2 dzieci do lat 18) - Grupowy 120 zł (Do 30 osób) - Bilet za złotówkę 1 zł (dla dzieci i młodzieży 7-16 lat; nie przysługuje grupom) Wtorek wstęp wolny!

Cennik przewodników:

Oprowadzanie po wystawie język polski: 70 zł + bilet wstępu język angielski: 100 zł + bilet wstępu

Minimalny czas zwiedzania: Zwiedzanie jednej wystawy: 30 min; Czas zwiedzania wraz z uczestnictwem w warsztatach jest zależny od liczby wybranych przez Zamawiającego modułów.
Maksymalny czas zwiedzania:

Zwiedzanie jednej wystawy: 60 min; Czas zwiedzania wraz z uczestnictwem w warsztatach jest zależny od liczby wybranych przez Zamawiającego modułów.

Godziny i dni otwarcia:

Muzeum Manggha jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00–18.00.

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Oferta dla szkół, przedszkoli i innych grup zorganizowanych – zajęcia dostosowywane do wieku uczestników. 1. Opowieść o Japonii: prezentacja 2. Warsztaty: pismo japońskie z elementami kaligrafii 3. Zwiedzanie wystawy muzealnej z Edukatorem 4. Warsztaty: grafika inspirowana sztuką japońską 5. Warsztaty: furoshiki, czyli tradycyjna sztuka pakowania przedmiotów w japońskie chusty 6. Warsztaty: origami, czyli sztuka składania papieru 7. Świat herbaty: prelekcja i degustacja 8. Sensoryczna opowieść o kuchni japońskiej Szczegółowe opisy poszczególnych modułów znajdują się na stronie www.manggha.pl/warsztaty-edukacyjne 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Rezerwacja terminu na udział w wybranych warsztatach składana jest za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie www.manggha.pl/warsztaty-edukacyjne. Rezerwacje przyjmujemy z minimalnym wyprzedzeniem 14 dni od preferowanej daty realizacji usługi. W przypadku dodatkowych pytań dotyczących oferty, zachęcamy do kontaktu z naszym Działem Edukacji. Korespondencja oraz połączenia telefoniczne obsługiwane są od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00. e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 511 936 109

Stałe ekspozycje: Muzeum organizuje wyłącznie wystawy czasowe. Lista bieżących wystaw czasowych: www.manggha.pl/wystawy-czasowe 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA