Muzeum w Kętrzynie

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie znajduje się w zamku dawnych prokuratorów krzyżackich.

Zamek zbudowany został w II połowie XIV wieku z kamienia i cegły. Jest to obiekt trójskrzydłowy, a mur kurtynowy z bramą wjazdową zamyka czworoboczny plan, tworząc wewnątrz dziedziniec, w którego narożniku usytuowano cylindryczną basztę komunikacyjną. Zamek przebudowywany był wielokrotnie, w XVI, XVII, XIX i XX wieku. W 1945 r. został spalony. Podczas odbudowy w latach 1962-1967 odtworzono gotycką bryłę budowli. Obecnie w zamku znajdują się muzeum, biblioteka publiczna i galeria rękodzieła.

Obecnie, oprócz czasowych wystaw zwiedzający mogą zwiedzić stałe ekspozycje:

SZTUKA DAWNA (w przyziemiu) 

Przedmioty pochodzące z wyposażenia dawnych kościołów, kaplic, pałaców i dworów w Prusach (XVI-XVIII w.): rzeźby sakralne, epitafia, pruskie chorągwie pogrzebowe (w tym jedyna zachowana chorągiew nagrobna dziecka), portrety, kartusze herbowe, wytwory rzemiosła artystycznego, skrzynia posagowa (XVII w.), elementy uzbrojenia (napierśniki, naplecznik zbroi płytowych, hełm); ponadto pruska rzeźba kultowa (tzw. baba pruska) oraz skrzynie posagowe z XVIII-XIX w. 

KĘTRZYN – RASTENBURG. Z DZIEJÓW MIASTA (XIV-XX w.) (II piętro) 

Wystawa ukazuje dzieje miasta Kętrzyna, dawnego Rastenburga, począwszy od okresu osadnictwa Prusów, poprzez pojawienie się zakonu krzyżackiego i lokację miasta, aż do momentu zniszczenia miasta w styczniu 1945 r. Zamieszczono tu oryginalne ryciny, dokumenty, zdjęcia, plany oraz ilustracje i mapy pokazujące etapy rozwoju miasta, przedstawiono dokonania wybitnych mieszkańców i absolwentów tutejszej szkoły. Zgromadzono tu liczne przedmioty dokumentujące działalność miejskich instytucji, szkolnictwa, zakładów przemysłowych, cechów i innych organizacji czy stacjonujących tu i skoszarowanych w mieście oddziałów wojskowych. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdują się między innymi dawna broń, tłoki pieczęci, kafle piecowe, ławka szkolna, kielichy masońskie, naczynia apteczne, meble, zegary. 

OKRUCHY DAWNEJ ŚWIETNOŚCI (III piętro) 

Ocalone wyposażenie pałacu wschodniopruskiego, zachowany fragment kolekcji porcelany miśnieńskiej (m.in. ozdobna rama lustra kryształowego, świeczniki) z pałacu w Arklitach, stół intarsjowany, meble, portrety. 

 

Fotografie: Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie

11-400 Kętrzyn

Telefon kontaktowy:

897523282

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeum.ketrzyn.pl 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

5 zł - bilet ulgowy grupowy przysługuje grupom od 20 osób (opiekunowie grup bezpłatnie). Bilet ulgowy 5 zł, normalny 8 zł.

Cennik przewodników:

35 zł - opcja podstawowa: zwiedzanie z przewodnikiem wystaw Muzeum w zamku krzyżackim (ok. 45 minut - 1 godzina); 
50 zł - opcja rozszerzona: zamek, Muzeum, kościół obronny, baszty i mury, Stare Miasto z przewodnikiem (ok. 1 godzina 20 minut - 2 godziny).

Minimalny czas zwiedzania:

20 minut bez przewodnika z Muzeum

Maksymalny czas zwiedzania:

1 godzina 15 minut (opcja podstawowa) - 2 godziny (opcja rozszerzona)

Godziny i dni otwarcia:

Zwiedzanie Muzeum dla grup zorganizowanych z przewodnikiem od środy do niedzieli w godzinach: 
9.00 - 18.00 od czerwca do września, 9.00 - 17.00 od października do maja. Wtorki bez przewodnika - wejście bezpłatne. W poniedziałki nieczynne dla zwiedzających.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Wejście do muzeum z dziedzińca zamkowego prowadzi do kasy biletowej i sklepu z pamiątkami. Wystawy muzealne mieszczą się na kilku kondygnacjach budynku, komunikacja między piętrami odbywa się poprzez basztę z krętymi schodami wewnątrz lub szeroką wewnętrzną klatkę schodową. Wózek zwiedzających z niepełnosprawnością ruchową można po 4 schodach wnieść tylko na poziom przyziemia (wystawa sztuki dawnej). Brak windy na wyższe piętra.

Stałe ekspozycje:

Opisane wyżej

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA