Pomorskie

Muzeum w Lęborku

Muzeum w Lęborku

 

Zalążkiem muzeum były zbiory powstałe pod koniec XIX wieku pod patronatem kościoła oraz lokalnych społeczników i pasjonatów. Pierwszymi zabytkami były przypadkowe znaleziska archeologiczne m.in.: siekierki kamienne, toporki, popielnice twarzowe kultury pomorskiej, ozdoby z brązu oraz monety. Po oddaniu do użytku ratusza miejskiego w 1900 roku zbiory znalazły swoje miejsce w nowym obiekcie i eksponowane były w korytarzu w przeszklonych szafach.

Już w 1904 roku, z inicjatywy grupy społeczników angażujących się w powstanie muzeum, wydawano kalendarze powiatowe („Heimat Kalender für den Kreis Lauenburg in Pommern”). Pierwszą wystawę muzealną połączoną z sesją naukową o przeszłości Ziemi Lęborskiej zorganizowano w dniach 7-12 maj 1924 roku w sali ratusza miejskiego. W 1925 roku zbiory zostały przeniesione z ratusza miejskiego do budynku Starostwa Powiatowego, gdzie urządzono stałą ekspozycję przygotowaną przez Edwarda Stielowa – dyrektora Powiatowego Urzędu Opieki Społecznej i pełniącego zarazem społeczną funkcję kierownika zbiorów. Ekspozycja miała charakter prahistoryczny a przy jej organizacji brał udział archeolog doc. dr Helmut Agde mieszkający i wykładający w Wyższej Szkole dla Nauczycieli w Lęborku (dawniej Lauenburg). Terenem działania muzeum był powiat lęborski. Katalog zbiorów pod koniec lat 30. XX wieku liczył 1600 pozycji. W skład zbiorów wchodziły również eksponaty rzeźby gotyckiej, uzbrojenie oraz tzw. kącik pomorskich obrzędów ludowych. W okresie wojny zbiory znajdowały się w pomieszczeniach starostwa pod opieką Edwarda Stielowa - społecznego kierownika muzeum. Wkroczenie wojsk radzieckich do miasta i uczynienie w starostwie, w końcowym okresie wojny, szpitala polowego spowodowało częściowe zniszczenie zbiorów i ich rozproszenie. Wiele zabytków znalazło się na śmietniku w ogrodzie starostwa. Część z nich zdobiła pokoje biurowe urzędników. Warto nadmienić, że już w czasie wojny wiele zabytków wywieziono do Niemiec bądź uległy one rozproszeniu po okolicznych majątkach ziemskich i szkołach.

W okresie od lipca 1945 do sierpnia 1948 roku funkcję powiatowego referenta kultury i sztuki przy pełnomocniku RP w Lęborku pełnił Józef Mularczyk, w tym okresie pełnił on również społeczną funkcję opiekuna zabytków muzealnych z ramienia Ministra Kultury i Sztuki w Warszawie. Józef Mularczyk wraz z przedwojennym kierownikiem muzeum Edwardem Stielowem pracowali nad zebraniem resztek po przedwojennych zbiorach. Ogromny wkład pracy w poszukiwanie miejsc przechowywania zabytków włożył wymieniony Edward Stielow. W 1946 roku zbiory udostępniono częściowo do zwiedzania w kamienicy mieszczańskiej z 1913 r. (trzykondygnacyjnej) przy ul. Młynarskiej 14-15, gdzie zajęły 4 sale II piętra. Do 1945 roku wspomniana kamienica była własnością rodziny Nipkow, właścicieli i przedsiębiorców w okresie międzywojennym związanych m.in. z browarnictwem i handlem. Po wojnie zbiorami lęborskimi interesowały się liczne ośrodki naukowe (w tym m.in. Gdańsk, Poznań, Warszawa) w celu pozyskania ich do swoich zbiorów. Pod koniec lat 40. zapadła decyzja o ich przeniesieniu do Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Protesty Józefa Mularczyka spowodowały, że decyzję cofnięto i zabytki – i tak już zubożałe – pozostały w Lęborku.

Pierwszą, stałą ekspozycję otwarto 5 sierpnia 1952 roku po dokonaniu doraźnych remontów. Nosiła ona tytuł „Archeologia powiatu lęborskiego”. Scenariusz do wspomnianej wystawy opracowało Muzeum Pomorskie w Gdańsku.  Aktualnie muzeum zajmuje wszystkie kondygnacje kamienicy przy ul. Młynarskiej 14-15 oraz przylegające do niej pomieszczenia od strony oficyny. Muzeum w Lęborku opracowuje i udostępnia m.in. zbiory z zakresu historii miasta i regionu, sztuki dawnej, archeologii, etnografii. Było i jest organizatorem seminariów historycznych oraz prelekcji i warsztatów dla grup zorganizowanych. Przy muzeum działa stowarzyszenie „Lęborskie Bractwo Historyczne”, które wraz z muzeum wydaje kwartalnik nt. „Biuletyn Historyczny”. Jest również współorganizatorem obchodów święta miasta, tj. Jarmarku św. Jakuba i wielu innych imprez.

 

Opis ekspozycji:

 

Na I piętrze wystawę historyczną otwiera w korytarzu ekspozycja XIX - wiecznych miedziorytów reprintów W.Hogartha, angielskiego XVIII - wiecznego rytownika, moralizatora. W kolejnych salach prezentujemy chronologicznie materiał związany z historią miasta Lęborka i Ziemi Lęborskiej od wczesnego średniowiecza po okres lokacji miasta przez Zakon Krzyżacki oraz rozwój miasta jako ośrodka administracji i władzy lokalnej. Wiek XVII i XVIII reprezentują zabytki meblarstwa tego okresu i zbiór naczyń cynowych. Część ikonograficzną wzbogacają XVIII i XIX wieczne mapy i fotografie miasta z lat 30. XX wieku. I piętro ekspozycji historycznej zamyka aranżacja wnętrza kuchenno-jadalnego, które łączy tradycję kultury niemieckiej z kulturą powojennej ludności napływowej z Kresów Polskich. Ekspozycja materiałów archeologicznych, mieszcząca się na II piętrze Muzeum w Lęborku, zatytułowana „Odkrywanie przeszłości” składa się w zdecydowanej większości z zabytków pochodzących z przedwojennych badań lęborskich archeologów i muzealników. Jest to przegląd przedmiotów codziennego użytku takich jak: naczynia gliniane, narzędzia kamienne i krzemienne, ozdoby, części stroju, przybory toaletowe itp., oraz popielnice gliniane, przeznaczone do składania przepalonych na stosie ludzkich szczątków, wytwarzanych przez ludność zamieszkującą w pradziejach Ziemię Słupską i Lęborską. Ukazane na wystawie materialne pozostałości działalności człowieka w czasach, z których nie znamy źródeł pisanych, eksponowane są w kolejności chronologicznej. Na III piętrze znajduje się wystawa numizmatyczna z zabytkami monet od okresu starożytności poprzez średniowiecze ze wskazaniem na teren miasta Lęborka, okres nowożytny, mennictwo państw rozbiorowych dla ziem polskich oraz monety z początku XX wieku i okresu międzywojennego polskie i obce.

Na tym piętrze znajduje się również gabinet Paula Nipkowa z aranżacją wnętrza z epoki i informacjami o znanym Lęborczaninie i jego badaniach nad przesyłaniem obrazu na odległość oraz schemat tzw. tarczy Nipkowa, który to element posłużył do skonstruowania odbiornika telewizyjnego.

Ekspozycja znajdująca się na trzecim piętrze Muzeum prezentuje wnętrze mieszkalne chaty kaszubskiej z przełomu XIX i XX wieku. W dwóch pomieszczeniach zostały zgromadzone eksponaty kultury materialnej, które obrazują wygląd izby głównej oraz pomieszczenia sypialno – bawialnego.

Wystawa jest bogata w różnego rodzaju narzędzia używane przez Kaszubów w życiu codziennym, poczynając od tych związanych z uprawą ziemi (cep, sieczkarnia, sierpy, wialnia), poprzez te, które były używane przez rybaków (grzebień na węgorze, kosze na ryby, łyżwy rybackie) aż po przedmioty, które znaleźć można było w kaszubskiej kuchni (centryfuga, maselnice, foremki do masła, koryta do wyrobu ciasta chlebowego). Nie brak tu również eksponatów związanych z tkactwem (czesadła do lnu, kołowrotki, warsztat tkacki).

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum w Lęborku

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum w Lęborku
Młynarska 14/14, 84-300 Lębork

Telefon kontaktowy:

59 86 22 414

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeum.lebork.pl 
Parking dla autobusów:

Parking przy Sądzie Rejonowym w Lęborku, ul. Przyzamcze 2

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilety ulgowe – 3 zł dla grup zorganizowanych (min. 15 osób)
Bilety ulgowe dla zwiedzających indywidualnie – 5 zł
Bilety normalne – 10 zł

Cennik przewodników:

50 zł – ryczałt za oprowadzanie ekspozycji muzealnych ( obowiązkowy dla grup zorganizowanych)

Minimalny czas zwiedzania: 60 min.
Maksymalny czas zwiedzania:

180 min.

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek – nieczynne
wtorek – piątek – 10:00 – 16:00
sobota – niedziela – 11:00 – 16:00

w sezonie letnim:
poniedziałek – nieczynne
wtorek – piątek- 10:00 – 18:00
sobota – niedziela – 11:00 – 16:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Tematy: 

  • Ręczne czerpanie papieru
  • Witrażownictwo
  • Linoryt
  • Tkactwo
  • Garncarstwo
  • Filcowanie
  • Biżuteria z filcu
  • Biżuteria pradziejowa
  • Batik na papierze
  • Kaligrafia
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt w sprawie umówienia dogodnego terminu zwiedzania muzeum oraz zakresu wizyty. Muzeum współpracuje także z przewodnikami miejskimi ze Stowarzyszenia „Z biegiem Myśli" oprowadzających wycieczki myśliborskim szlakiem turystycznym.

Stałe ekspozycje:

j.w.

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA