Muzeum w Raciborzu

Idea powołania do życia Muzeum w Raciborzu zrodziła się na początku XX wieku, a zainicjowana została przez wykładowców Gimnazjum Królewsko – Ewangelickiego w Raciborzu.

Na siedzibę muzeum przeznaczono XIV-wieczny budynek pokościelny, należący w przeszłości do zgromadzenia ss. dominikanek, opustoszały i niszczejący od 1911 r. W kościele przeprowadzono konieczne prace remontowo – adaptacyjne. Oficjalne otwarcie muzeum miało miejsce 4 grudnia 1927 r. Pierwsze ekspozycje prezentowały m. in. zbiory naczyń cynowych, szklanych i porcelanowych, militariów, rzeźby i malarstwa sakralnego, ksiąg i przedmiotów liturgicznych, zabytki archeologiczne i etnograficzne. Zorganizowano również ekspozycję mumii egipskiej wraz z kartonażem i sarkofagami.

Zbiory muzeum powiększały się bardzo szybko i wkrótce zaczęło brakować miejsca. Koniecznością stały się ponowne prace remontowe (1936 – 1938), podczas których odkryto dwa freski datowane na pierwszą połowę XVII w. Od roku 1938 r. muzeum zajęło całą powierzchnię dawnego kościoła pod wezwaniem Św. Ducha.

Począwszy od 1945 r., przez kilka następnych lat znaczna ilość zbiorów muzealnych uległa zniszczeniu lub zagubieniu. Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczęto na nowo organizację muzeum. Wówczas w jego posiadaniu znajdowało się jedynie 900 muzealiów, a zabytkami opiekował się Powiatowy Referat Kultury. Po 1948 roku wystawiennictwo obejmowało kulturę ludową ziemi raciborskiej, sztukę średniowieczną, rzemiosło artystyczne, militaria oraz zabytki Starożytnego Egiptu. Systematycznie i w bardzo szybkim tempie powiększały się zasoby muzealne, dlatego zaadaptowano na potrzeby ekspozycyjne i administracyjne kolejny budynek przy ul. Chopina 12. Urządzono w nim trzy wystawy w oparciu o własne zbiory. W roku 1964 w nowo wybudowanym obiekcie przy ul. Rzeźniczej 15 umieszczono administrację, magazyny oraz bibliotekę. W roku 1990 Muzeum w Raciborzu stało się jednostką organizacyjną Gminy Racibórz.

{youtube}_nCB1kctm5o{/youtube}
Dzisiejsze muzeum mieści się w trzech obiektach muzealnych. W budynku przy ul. Gimnazjalnej 1 (dawny kościół ss. dominikanek) eksponowane są wystawy stałe i czasowe. Przy ul. Chopina 12 prezentowane są wystawy stałe, znajduje się w nim biblioteka muzealna oraz magazyny ze zbiorami. Przy ul. Rzeźniczej 15 ulokowana jest administracja muzeum. Placówka posiada cztery działy merytoryczne działalności podstawowej: Dział Archeologii, Historii, Etnografii, Sztuki i Rzemiosła Artystycznego oraz działy pomocnicze: Dział Oświatowy i Administracyjny, a także pracownie fotograficzną i techniczną.

Muzeum w Raciborzu jest jednym z najstarszych i najbogatszych w eksponaty muzeów na Śląsku. Przez wszystkie lata swojej działalności prezentowało i prezentuje dziedzictwo kulturowe materialne i niematerialne regionu raciborskiego i Śląska. Za pomocą swoich zbiorów popularyzuje historię, sztukę, kulturę materialną we wszystkich jej aspektach, promując nie tylko instytucję ale także Racibórz na terenie kraju i za granicą. Muzeum jest jedną z najstarszych instytucji miejskich w Raciborzu.

Galeria:

Fotografie: Muzeum w Raciborzu

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum w Raciborzu

ul. Rzeźnicza 15
47-400 Racibórz

Telefon kontaktowy: +48 324154901
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

www.muzeum.raciborz.pl 

Parking dla autobusów:

Dworzec PKS

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych: bilety wstępu:
zwykły - 3 zł
ulgowy - 2 zł (dzieci, uczniowie, studenci, emeryci)
lekcja muzealna - 2 zł od każdego uczestnika
Cennik przewodników: usługa przewodnika - 20 zł od grupy (grypy do 30 osób)
Minimalny czas zwiedzania: 60 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

120 minut

Godziny i dni otwarcia:

Poniedziałek - nieczynne
Od wtorku do piątku
8:30 - 16:00
Sobota
7:30 - 15:30
Niedziela
10:00 - 14:00
sobota - wstęp bezpłatny

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

brak informacji

Stałe ekspozycje:

"Sztuka dawna"
"W Domu Ozyrysa"
"Cyna Śląska"
"Okrycia archeologiczne w kościele ss. dominikanek"
"Rok obrzędowy na Górną Odrą"
"Pradzieje Ziemi Raciborskiej"
"Dawne techniki dentystyczne"
"Beczka piwa i antałek wina"

 Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA