Wielkopolskie

Muzeum Ziemi Kępińskiej

Muzeum Ziemi Kępińskiej

Muzeum założone zostało w 1938 roku z inicjatywy burmistrza Wacława Kokocińskiego, a pierwszym kierownikiem i współzałożycielem placówki był Tadeusz Piotr Potworowski. Na skutek wybuchu II wojny światowej eksponaty uległy rozproszeniu, a muzeum zlikwidowano.

W 1960 roku Powiatowa Rada Narodowa reaktywowała placówkę powierzając kierownictwo miejscowej nauczycielce - Stanisławie Witkowskiej. W 1967 roku nadzór nad muzeum przejął miejscowy oddział PTTK, a kierownikiem nadzorującym prace placówki aż do śmierci w roku 1982 został Konrad Nitzke, zastąpiony wówczas przez Jerzego Wojciechowskiego. W 1990 roku muzeum przeszło pod zarząd Rady Miejskiej w Kępnie. W 1998 roku nadano muzeum imię pierwszego kierownika - Tadeusza Piotra Potworowskiego.

W styczniu 2014 rozpoczęto prace remontowe nowej siedziby muzeum w dawnym magistracie przy ul. Ratuszowej 2. Nowa wystawa stała otwarta została 25 września 2015 r.

Muzeum posiada zbiory archeologiczne prezentujące historię regionu od paleolitu do średniowiecza, etnograficzne (zabytki kultury ludowej południowej Wielkopolski), historyczne (dokumenty dotyczące historii kępińskiego rzemiosła oraz Kępińskiego Bractwa Kurkowego), zbiory sztuki współczesnej (malarstwo) oraz dzieła Tadeusza Piotra Potworowskiego i pamiątki z nim związane (korespondencja, notatki, zdjęcia).

 

Oferta edukacyjna Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego:

 

1) Lekcje muzealne

W muzeum organizowane są lekcje muzealne skierowane do przedszkolaków oraz dzieci i młodzieży szkolnej. Wśród propozycji zajęć znajdują się zarówno te przybliżające historię i kulturę Kępna, jak i inne historyczne zagadnienia.

Lekcje prowadzone są we wtorki, środy, czwartki i piątki w godzinach otwarcia muzeum (10.00 - 16.00), trwają 45 min. i przygotowywane są dla grup do 25 osób. Lista tematów do wyboru znajduje się na stronie internetowej http://www.muzeumkepno.pl/.

2) Warsztaty dla dzieci i dorosłych

Aktualna oferta warsztatowa znajduje się na stronie internetowej http://www.muzeumkepno.pl/ oraz https://pl-pl.facebook.com/muzeumziemikepinskiej.

3) Elementarz Małego Muzealnika

Elementarz Małego Muzealnika to książeczka zawierająca 21 zadań o różnym stopniu trudności. Zostały one zainspirowane historią Kępna i eksponatami znajdującymi się na wystawie w Muzeum. Zajęcia odbywają się dla grupy max. 25 osób i trwają godzinę.

Każdy osoba otrzymuje po jednym egzemplarzu, który po zakończeniu warsztatów może zabrać do domu.

4) Gra muzealna

Zadaniem gracza jest uważne zapoznanie się z ekspozycją znajdującą się w Muzeum  według wskazówek bohaterów gry i znalezieniu opisanych przez nich miejsc. Po dotarciu do właściwego obiektu uczestnik musi rozwiązać zadanie z odpowiedniej wskazówki lub dopasować detal widoczny na fotografii. Przypisane wskazówką i fotografią litery należy przyporządkować zgodnie z instrukcją i odczytać powstałe hasło.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest możliwość skorzystania z muzealnej biblioteki. Udostępniamy książki i czasopisma z naszych zbiorów. Biblioteka czynna jest w godzinach otwarcia muzeum. Zapraszamy do zapoznania się z katalogiem książek dostępnym na stronie internetowej Muzeum.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Ziemi Kępińskiej im. T. P. Potworowskiego
ul. Ratuszowa 2, 63-600 Kępno

Telefon kontaktowy:

(62) 782 30 58

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres www:

http://www.muzeumkepno.pl/ 

Parking dla autobusów:

Dworzec autobusowy
Adres: Broniewskiego 2, 63-600 Kępno
ok. 350 m

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Zwiedzanie indywidualne i grupowe Muzeum oraz udział w wybranych wydarzeniach udostępnianych w ramach oferty programowej Muzeum są bezpłatne.

W ramach oferty programowej Muzeum organizuje wydarzenia, na które wstęp jest bezpłatny; informacje dotyczące bezpłatnych wydarzeń są dostępne na stronie internetowej oraz w siedzibie Muzeum.

Cennik przewodników:

Zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem jest bezpłatne.

Minimalny czas zwiedzania: 30 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

70 minut

Godziny i dni otwarcia:

Poniedziałek: nieczynne
Wtorek: 10:00-16:00
Środa: 10:00-16:00
Czwartek: 10:00-16:00
Piątek: 10:00-16:00
Sobota: nieczynne
Niedziela: 11:00-16:00

Ostatni zwiedzający mogą wejść do Muzeum pół godziny przed zamknięciem obiektu (godz. 15:30).

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

j.w.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Zwiedzanie Muzeum w grupach zorganizowanych z przewodnikiem jest możliwe po dokonaniu uprzedniej rezerwacji mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie pod numerem 62-782 30 58 w godz. 10:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku. 

Maksymalna liczba osób w grupie oprowadzanej przez przewodnika to 30 osób.

Grupy zorganizowane liczące więcej niż 30 osób dzielone są na mniejsze grupy.

Oprowadzanie po Muzeum odbywa się w języku polskim.

W przypadku spóźnienia grupy na zwiedzanie z przewodnikiem zwiedzanie jest uzależnione od innych rezerwacji grupowych tego dnia.

Stałe ekspozycje:

1) Wystawa stała pt. "Z historii Kępna"

Wystawa podzielona jest na pięć modułów odpowiadających takim tematom jak: archeologia, etnografia, rzemiosło, sport i kultura oraz miasto. W każdym z modułów odnaleźć można kluczowe elementy konstruujące tkankę miejską Kępna.

2) Wystawa stała pt. "Kolory Potworowskiego"

Wystawa jest ekspozycją prac Tadeusza Piotra Potworowskiego, pochodzących z różnych okresów twórczości malarza.

3) Wystawa stała pt. "Dziedzictwo Żydowskie w Kępnie"

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA