Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

Historia rakoniewickiego muzeum sięga czerwca 1974 roku, kiedy to przedstawiciele władz miasta, lokalni i wojewódzcy działacze – głównie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Ochotniczej i Zawodowej Straży Pożarnej dokonali otwarcia muzealnej placówki pożarniczej. Na ich starania bez wątpienia wpłynęła idea ratowania przed zniszczeniem starego sprzętu strażackiego oraz zrujnowanego, ponad 200-letniego budynku byłego zboru ewangelickiego. Przez następne 45 lat swojego funkcjonowania muzeum powiększyło swoją przestrzeń ekspozycyjną o następne trzy budynki, ratując i udostępniając zwiedzającym kolejne eksponaty oraz publikacje książkowe.  W 1995 roku Muzeum stało się Odziałem Zamiejscowym Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach.

Dziś Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach dzięki zaangażowaniu i poświęceniu kolejnych pokoleń muzealników oraz współpracy z innymi instytucjami i organizacjami prezentuje prawie 4.000 eksponatów udostępnia ponad 2.000 publikacji książkowych, promuje pożarnictwo dzięki organizowanym wydarzeniom i wystawom na terenie muzeum oraz na zewnątrz, edukuje dzieci i młodzież z zakresu ochrony p. poż. i historii pożarnictwa, przekazując cenne wartości strażackie i patriotyczne, co czyni je miejscem o charakterze kulturotwórczym nie tylko dla Wielkopolan Jednak największą atrakcję turystyczną Muzeum stanowi multimedialna Sala Edukacji Ratowniczej, w której każdy zwiedzający może bezpośrednio doświadczyć różnego rodzaju zagrożeń. Wszystko to sprawia, że każdego roku nasze muzeum, które de facto stało się centrum edukacji ratowniczej, odwiedza ponad 20 tysięcy gości z Polski i zagranicy!

W 2018 roku nasze muzeum wzbogaciło swoją ekspozycję o salę poświęconą płk. poż. Władysławowi Pilawskiemu, składającą się głównie z jego osobistych pamiątek i opracowań oraz rozpoczęło swój udział w czteroletnim projekcie „Strażacka Niepodległa 1918-1921” obejmującym m.in. wystawy, konferencje naukowe, publikacje książkową, mające na celu przedstawić udział strażaków w działaniach na rzecz odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Muzeum zaprasza zarówno grupy zorganizowane (oferujemy specjalny program dydaktyczny – „Lekcja bezpieczeństwa” – dostosowany do poszczególnych grup wiekowych), jak i turystów indywidualnych. Szczególne atrakcje czekają na rodziny z dziećmi – z naszego strażackiego mini-ześlizgu równie chętnie zjeżdżają dzieci, jak i ich rodzice. Zwiedzanie naszego Muzeum można dodatkowo połączyć w ramach całodniowej wycieczki z odwiedzinami w zabytkowej Parowozowni w Wolsztynie i uczynić z tego dzień pełen wyjątkowych wrażeń, które na długo pozostaną w pamięci. Zapraszamy do Rakoniewic!

 

Lekcje muzealne w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

 

Sala Edukacji Ratowniczej „Ognik+” to nowoczesne multimedialne narzędzie komunikacyjne, mające za zadanie przekazywać treści edukacyjno-profilaktyczne w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego i bezpiecznych zachowań. Składa się z kilku części:

  • spalone mieszkanie: zwiedzający wchodzą do środka spalonego mieszkania, w którym zapoznają się z przyczynami pożarów i oglądają skutki nieostrożnych zachowań z ogniem, szczególnie duże wrażenie akcja sprawia spalony pokoik dziecięcy,
  • wypadek komunikacyjny: na oczach zwiedzających toczy się ratownicza po wypadku drogowym (z autentycznym wrakiem samochodu!), dwa
  • stanowiska interaktywne: „jak ciężka jest praca strażaka?” oraz „czy umiesz udzielać pierwszej pomocy?”, nauka prawidłowego wykonywania zgłoszeń alarmowych,
  • pokaz pożaru lasu w 4D!!! – nauka o pięknie lasu i jego roli w ekosystemie, a także o niebezpieczeństwie jaki niesie dla niego pożar,
  • symulator jazdy do akcji zrobiony w autentycznej kabinie wozu strażackiego Star 25,
  • wystawa fotografii – „Wielkopolscy strażacy w walce z powodzią 2010”.

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Wielkopolskie Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach Oddział Zamiejscowy Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach
ul. Kościelna 1
62-067 Rakoniewice

Telefon kontaktowy:

87 4273242

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adres www: www.wmp-muzeum.psp.wlkp.pl 
Parking dla autobusów:

Z uwagi na lokacje muzeum w ścisłym centrum miasteczka przy rynku(pl. Powstańców Wlkp.) parkowanie możliwe na rynku oraz na przeznaczonej w tym celu ulicy dra Stefana Kamińskiego, przylegającej do muzeum oraz rynku.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych: Bilet zbiorowy – 5zł od osoby
Cennik przewodników: Przewodnik w cenie biletu, za wyjątkiem dni wolnych od biletu (wszystkie niedziele w roku. Możliwość darmowego zwiedzania bez przewodnika lub z przewodnikiem po wykupieniu biletu przewodnickiego – 20 zł.) oraz grup zorganizowanych, którym przysługuje zwiedzanie darmowe ze względu na wiek poniżej 7 roku życia.
Minimalny czas zwiedzania: Około 1 godz.
Maksymalny czas zwiedzania:

Około 2 godz.

Godziny i dni otwarcia:

 

wt – pt – 8:00 – 15:00
so – nie – 9:00 – 16:00 (kasa do 15:00),
w okresie od maja do września – 09:00 – 17:00 (kasa do 16:00)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

j.w.

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

 

W trakcie zwiedzania istnieje możliwość: przymierzenia hełmu strażackiego, wejścia do lotniskowego samochodu strażackiego, użycia (zakręcenia) syreny ręcznej, zjechania z miniześlizgu strażackiego (mini wersja rury strażackiej) oraz skorzystania z lekcji muzealnej.
Stałe ekspozycje:

9 wystaw stałych przedstawiających m.in.; sikawki konne, pochodzące z okresu XIX i XX wieku, w tym wóz bojowy konny z 1786 roku; samochody strażackie; sprzęt ratowniczo gaśniczy; elementy umundurowania; hełmy; sztandary; medale i odznaczenia pożarnicze; materiały archiwalne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA