Magistrat - Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Magistrat - Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Magistrat budynek pochodzący z 1906 roku. Przez wiele lat był siedzibą władz niemieckich potem polskich. Od 1997r. mieści się w nim Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, a w nim ekspozycje stałe takie jak:

Historia Drukarstwa ukazująca dzieje wielkiego koncernu wydawniczego Państwa Anny i Alfreda Krzyckich działającego w Żninie w okresie międzywojennym. To właśnie w Żninie narodziła się „Moja Przyjaciółka”- pierwszy w Polsce magazyn kobiecy, który przededniu II wojny światowej ukazywał się w całym kraju w kilkusettysięcznym nakładzie. Wystawa ukazuje przedwojenny park maszynowy- linotypy, monotypy, powielacze, gilotyny, złociarki i szereg innych urządzeń wykorzystywanych w przedwojennym drukarstwie. Towarzyszą temu wydawnictwa, fotografie oraz pamiątki pochodzące z archiwów Rodziny Krzyckich oraz ze zbiorów Muzeum.

Etnografia Pałuk to tutaj znajdują się eksponaty przybliżające zwiedzającym życie dawnych Pałuczan. Na wystawie zobaczyć można odświętne stroje pałuckie, dawną bieliznę, elementy zdobnictwa wnętrz np. zawieszone pod sufitem fantazyjne pająkii , kwiaty z bibuły, rzeźby w drewnie i glinie wykonane przez pałuckich twórców oraz sprzęty potrzebne do codziennego życia: nosidła do wody, żelazka na duszę, kierzynkę, centryfugę, drewniane łóżko, szafkę kuchenną, ławeczkę czy skrzynie wianne.

Muzeum Sportów Motorowodnych powstało w Żninie w 2004 roku dla upamiętnienia organizacji tych właśnie sportów. To właśnie nad małym żnińskim jeziorem odbywały się Mistrzostwa Świata, Europy i Kraju. W pomieszczeniach znajdują się silniki, śruby napędowe, medale, puchary, afisze i fotografie przedstawiające zawodników i zawody, które w tym mieście mają ponad trzydziestoletnią tradycję.

Oprócz ekspozycji stałych w Magistracie znajduje się również Galeria wystaw czasowych im. żnińskiego Artysty malarza- Tadeusza Małachowskiego, w której to obywają się wystawy czasowe twórców / malarzy, rzeźbiarzy, fotografów nie tylko krajowych, ale także zagranicznych /.


Zwiedzanie Magistratu przyczyni się z pewnością do poszerzenia wiedzy uczniów z zakresu historii prasy, pałuckiej kultury ludowej wiadomości dotyczących sportu motorowodnego oraz z zakresu historii sztuki.

 

 

Galeria zdjęć:

Źródło: Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie - Magistrat
Plac Wolności 1,88-400 Żnin

Telefon kontaktowy: 518 295 983
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Adres www:

www.muzeumznin.pl

Parking dla autobusów:

Sienkiewicza w Żninie naprzeciw stacji ORLEN

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

5 zł - bilet ulgowy, 7 zł- bilet normalny

Cennik przewodników: 50 zł- usługa przewodnicka
Minimalny czas zwiedzania: 30 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

45 minut

Godziny i dni otwarcia:

Od 01. października do 30 kwietnia wtorek – piątek godz.9.00-16.00,sobota –niedziela godz. 10.00-15.00.

od 01 maja- 30 września wtorek-piątek godz.9.00-17.00, sobota – niedziela godz.10.00-15.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

brak

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Rezerwacji zwiedzania należy dokonywać na kilka dni przed zwiedzaniem Tel. 52 30 20 293, 728 358 819
Stałe ekspozycje:

Historia Drukarstwa, Etnografia Pałuk, Muzeum Sportów Motorowodnych.

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA