Z książką w drogę

piątek, 28 luty 2020 18:34

Zabić drozda - powieść graficzna - recenzja

Oceń ten artykuł
(1 głos)
"Zabić drozda" Wydawnictwo Jaguar "Zabić drozda" Wydawnictwo Jaguar
"Zabić drozda" to książka niezwykle potrzebna, zdecydowanie ponadczasowa, opowiadająca o problemie nietolerancji i rasizmu. Wydana w 1960 roku szybko stała się głośna, zwłaszcza na tle zmian społecznych w ówczesnej Ameryce. W rok później została uhonorowana nagrodą Pulitzera. Dwa lata później została zekranizowana, a jej filmowa wersja zdobyła aż 3 Oskary. Sięgnąłem po nią jako nastolatek i głęboko zapadła mi w pamięci. Dlatego z wielką radością przyjąłem wiadomość o jej nowym wydaniu, tym razem w postaci komiksu, czy jak określa to Wydawca, w formie powieści graficznej.

Akcja książki dzieje się w latach 30-tych XX wieku, w małym fikcyjnym miasteczku Maycomb w stanie Alabama na południu USA w okresie Wielkiego Kryzysu. Główni bohaterowie to rodzeństwo: Jean Louise zwana Smykiem i Jeremy. Mieszkają razem ze swoim ojcem Atticusem. Osią opowieści są dwa wątki. Jeden z nich opowiada o tajemniczym sąsiedzie, który nigdy nie wychodzi z domu, a ze szczątkowych opowieści sąsiadów dzieci snują dość fantastyczną historię, w której sąsiad staje się mroczną postacią nawiedzającą okolice i odpowiedzialną za szereg nieszczęśliwych wypadków. Drugi dotyczy procesu czarnoskórego Toma Robinsona, który został niesłusznie oskarżony o zgwałcenie białej dziewczyny. Ojciec dzieci jest adwokatem, który podjął się obrony Toma, co z kolei spotkało się z negatywnym odbiorem społeczności miasteczka przesiąkniętego rasistowskim podejściem do czarnoskórych, którzy stosunkowo niedawno odzyskali wolność w wyniku krwawej wojny domowej. Czytelnik z perspektywy dzieci obserwuje rosnące w miasteczku napięcie rodzące niezrozumiałą agresję. W wyniku kolejnych wydarzeń coraz bardziej zbliżają się do swojego ojca, darzą go coraz większym szacunkiem i zrozumieniem. Staje się dla nich wzorem moralnego postępowania w skażonym nienawiścią świecie. 

Adaptacja książki do formy komiksowej jest wyjątkowo udana. Świetne rysunki w pastelowych barwach oddają klimat ciepłego południa i lat 30-tych XX wieku. Kreska jest dosyć surowa, ale dzięki temu książce niemal filmowy obraz, który doskonale działa na wyobraźnię i jednocześnie pozwala lepiej przyjąć treść młodym czytelnikom. Książka jest doskonałą podstawą do analizowania zła, które rodzi się z bezmyślnego rasizmu, ale też do kreowania moralnych zachowań w sytuacjach skrajnych. Ma to niestety również odniesienie do dzisiejszych czasów, rosnących w siłę ruchów nacjonalistycznych przejawiających się w paleniu kukieł i wykrzykiwaniu wrogich haseł w pozornie pokojowych demonstracjach. Sądzę, że książka "Zabić drozda" powinna znaleźć się w kanonie lektur szkolnych, a jej graficzna adaptacja z pewnością się do tego nadaje. Jeżeli Twoje dziecko jest już nastolatkiem sięgnij po nią i zachęć do jej czytania, a potem porozmawiaj o niej. Na pewno warto.

Serdecznie polecam.

Autor: Harper Lee
Tytuł: Zabić drozda

Adaptacja i ilustracje: Fred Fordham

Wydawnictwo Jaguar, 2020, książka dla młodzieży od lat 11

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-jaguar.pl/books/zabic-drozda/ 

 

 

Ostatnio zmieniany sobota, 29 luty 2020 07:30

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Zabić drozda - powieść gr...

on 28 luty 2020
Zabić drozda - powieść graficzna - recenzja

"Zabić drozda" to książka niezwykle potrzebna, zdecydowanie ponadczasowa, opowiadająca o problemie nietolerancji i rasizmu. Wydana...

Strzeżcie się, potwory!-...

on 02 luty 2020
Strzeżcie się, potwory!- recenzja

Olbrzymy i smoki już padły. Teraz ciemny strach powinien paść na potwory, gdyż znalazły się...

Ella i jej sekret - recen...

on 05 styczeń 2020
Ella i jej sekret - recenzja

Ella MacKay jest nowa. W nowej szkole, w nowym domu, w nowej miejscowości. Wyprowadziła się...

Jak uratować czarownicę w...

on 11 listopad 2019
Jak uratować czarownicę w tydzień? - recenzja

Eliza Kiszonka powraca. A w zasadzie czarownica Magenta powraca. Marudna, egoistyczna i traktująca innych z...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation