Z książką w drogę

piątek, 28 luty 2020 18:34

Zabić drozda - powieść graficzna - recenzja

Oceń ten artykuł
(1 głos)
"Zabić drozda" Wydawnictwo Jaguar "Zabić drozda" Wydawnictwo Jaguar
"Zabić drozda" to książka niezwykle potrzebna, zdecydowanie ponadczasowa, opowiadająca o problemie nietolerancji i rasizmu. Wydana w 1960 roku szybko stała się głośna, zwłaszcza na tle zmian społecznych w ówczesnej Ameryce. W rok później została uhonorowana nagrodą Pulitzera. Dwa lata później została zekranizowana, a jej filmowa wersja zdobyła aż 3 Oskary. Sięgnąłem po nią jako nastolatek i głęboko zapadła mi w pamięci. Dlatego z wielką radością przyjąłem wiadomość o jej nowym wydaniu, tym razem w postaci komiksu, czy jak określa to Wydawca, w formie powieści graficznej.

Akcja książki dzieje się w latach 30-tych XX wieku, w małym fikcyjnym miasteczku Maycomb w stanie Alabama na południu USA w okresie Wielkiego Kryzysu. Główni bohaterowie to rodzeństwo: Jean Louise zwana Smykiem i Jeremy. Mieszkają razem ze swoim ojcem Atticusem. Osią opowieści są dwa wątki. Jeden z nich opowiada o tajemniczym sąsiedzie, który nigdy nie wychodzi z domu, a ze szczątkowych opowieści sąsiadów dzieci snują dość fantastyczną historię, w której sąsiad staje się mroczną postacią nawiedzającą okolice i odpowiedzialną za szereg nieszczęśliwych wypadków. Drugi dotyczy procesu czarnoskórego Toma Robinsona, który został niesłusznie oskarżony o zgwałcenie białej dziewczyny. Ojciec dzieci jest adwokatem, który podjął się obrony Toma, co z kolei spotkało się z negatywnym odbiorem społeczności miasteczka przesiąkniętego rasistowskim podejściem do czarnoskórych, którzy stosunkowo niedawno odzyskali wolność w wyniku krwawej wojny domowej. Czytelnik z perspektywy dzieci obserwuje rosnące w miasteczku napięcie rodzące niezrozumiałą agresję. W wyniku kolejnych wydarzeń coraz bardziej zbliżają się do swojego ojca, darzą go coraz większym szacunkiem i zrozumieniem. Staje się dla nich wzorem moralnego postępowania w skażonym nienawiścią świecie. 

Adaptacja książki do formy komiksowej jest wyjątkowo udana. Świetne rysunki w pastelowych barwach oddają klimat ciepłego południa i lat 30-tych XX wieku. Kreska jest dosyć surowa, ale dzięki temu książce niemal filmowy obraz, który doskonale działa na wyobraźnię i jednocześnie pozwala lepiej przyjąć treść młodym czytelnikom. Książka jest doskonałą podstawą do analizowania zła, które rodzi się z bezmyślnego rasizmu, ale też do kreowania moralnych zachowań w sytuacjach skrajnych. Ma to niestety również odniesienie do dzisiejszych czasów, rosnących w siłę ruchów nacjonalistycznych przejawiających się w paleniu kukieł i wykrzykiwaniu wrogich haseł w pozornie pokojowych demonstracjach. Sądzę, że książka "Zabić drozda" powinna znaleźć się w kanonie lektur szkolnych, a jej graficzna adaptacja z pewnością się do tego nadaje. Jeżeli Twoje dziecko jest już nastolatkiem sięgnij po nią i zachęć do jej czytania, a potem porozmawiaj o niej. Na pewno warto.

Serdecznie polecam.

Autor: Harper Lee
Tytuł: Zabić drozda

Adaptacja i ilustracje: Fred Fordham

Wydawnictwo Jaguar, 2020, książka dla młodzieży od lat 11

Link do strony Wydawnictwa: https://wydawnictwo-jaguar.pl/books/zabic-drozda/ 

 

 

Ostatnio zmieniany sobota, 29 luty 2020 07:30

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Dziewczynka z Atramentu i...

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich...

Szczypta Magii. Recenzja

on 10 lipiec 2020
Szczypta Magii. Recenzja

Wyspa Wronoskał to mało przyjazne i atrakcyjne do życia miejsce. Sama nazwa jest już przytłaczająca....

Wojownicy i Czarodzieje....

Wojownicy i Czarodzieje. Jak upolować wiedźmę

Dawno temu na Wyspach Brytyjskich żyły dwa plemiona, które darzyły się głęboko pielęgnowaną pogardą i...

Złodziejaszki. Recenzja

on 10 czerwiec 2020
Złodziejaszki. Recenzja

Porwanie młodych czytelników do Nowego Jorku lat dwudziestych XX wieku, czasu prohibicji, gangsterów i przedmurza...

« »
© 2015-2019 podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.
Free Joomla! templates by Engine Templates | Documentation