Pomysł na wycieczkę z dziećmi

wtorek, 17 październik 2017 13:01

Łódź w pigule

Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Pomysł na wycieczkę do Łodzi Pomysł na wycieczkę do Łodzi
Wycieczka jednodniowa do Łodzi Jeszcze kilkanaście lat temu Łódź była kojarzona z zapuszczonym, niszczejącym miastem, w którym straszyły opuszczone fabryki. Od tego czasu jej oblicze bardzo się zmieniło i to co było jej wadą stało się teraz atutem. To zdecydowanie miejsce warte odwiedzin.

Także dla uczniów w każdym wieku. Propozycja wycieczki szkolnej na 1 dzień:

Ulica Piotrkowska jako start.
Łódź jako miasto nowe, o krótkiej stosunkowo historii nie posiada rynku jako takiego, pozostałości po starym średniowiecznym mieście otoczonym resztkami murów obronnych. Na swój sposób kosmopolityczne miasto, które tworzyło wiele różnych nacji w czasach, gdy Polska była pod zaborami, skupione jest wokół jednej, niezwykle malowniczej ulicy: ulicy Piotrkowskiej. To wokół niej ciągle toczy się życie kulturalne miasta. Pełno tutaj restauracji, kawiarni, sklepów, ale też niezwykłych budynków z historią. Można do nich z powodzeniem zaliczyć Dawny Dom Bankowy, Pałac Maksymiliana Goldfedera, Pałac Juliusza Heinzla czy Dworek Ludwika Geyera. Obok sztampowych miejsc takich jak ławeczka Tuwima, warto nieco zboczyć z kursu i wejść w jedną z setek bram by zobaczyć co ukrywa się za pięknymi fasadami. W wąskich podwórkach można jeszcze odnaleźć ducha dawnych czasów.

Muzeum Kanału "Dętka"
Od kilku lat Łódź daje możliwość zajrzeć do swojego wnętrza. Dętka to zbiornik na wodę znajdujący się pod Placem Wolności. Został wybudowany w 1926 roku w celu okresowego oczyszczania kanałów w centrum miasta. We wnętrzu zbiornika otwarta jest wystawa przedmiotów, dokumentów i archiwalnych zdjęć, związanych z powstawaniem łódzkiej sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Uwaga: Muzeum nie funkcjonuje w miesiącach zimowych, od listopada do kwietnia.

Pałac Poznańskiego 
To miejsce, które zaprowadzi Was do czasów pięknie zobrazowanych w "Ziemi obiecanej" Wajdy. Niesamowity przepych i bogactwo fabrykantów XIX-wiecznej Łodzi, w postaci pałacu Izraela Poznańskiego daje wyobrażenie o potędze ówczesnych właścicieli fabryk. "Korpus główny budynku ma monumentalny neobarokowy charakter z bogatą dekoracją i alegorycznymi rzeźbami gloryfikującymi przemysł i podkreślającymi rolę fabrykanta w przemysłowym mieście." - ten jednozdaniowy opis zaczerpnięty ze strony Muzeum Historii Łodzi oddaje charakter budynku. Żeby zrozumieć Łódź trzeba poczuć ogromne podziały społeczne między fabrykantami, a robotnikami. Obok Pałacu Poznańskiego mieści się słynna łódzka Manufaktura, czyli centrum handlowo-kulturalne Łodzi. Warto na krótko tam zerknąć, aby zobaczyć przykład świetnej adaptacji zrujnowanej niegdyś fabryki do obecnej rzeczywistości.

 

Na obrzeżach Piotrkowskiej
Z Pałacu Poznańskiego proponuję dość długim spacerem ulicami Wschodnią i Sienkiewicza udać się do Muzeum Kinematografii. Po drodze można z powodzeniem zaplanować przerwę na posiłek. Dlaczego tędy? Ponieważ podróż tymi ulicami pozbawionymi przepychu Piotrkowskiej, pozwoli Wam poznać Łódź od niezbyt pięknej robotniczej strony. Wąskie i szare budynki sklecone często bez ładu i składu oddają ducha tego fabrycznego miasta. Jednak co jakiś czas można trafić na dziwne architektoniczne perełki, które urozmaicą tę dziwną dość podróż.

Muzeum Kinematografii
Łódź ma nie tylko oblicze fabryczne, ale też inne, zaskakujące: to w sumie stolica polskiej kinematografii. Oprócz słynnej Szkoły Filmowej, z której wywodzą się chociażby Andrzej Wajda, czy Roman Polański, mamy tutaj też studio Se-Ma-For czy Muzeum Kinematografii mieszczące się w Pałacu Karola Scheiblera, notabene kolejnego z wielkich właścicieli łódzkich fabryk XIX wieku. Muzeum Kinematografii w Łodzi jest jedynym w Polsce muzeum, chroniącym zabytki z dziedziny techniki, sztuki i kultury filmowej. Warto stanąć oko w oko z Misiem Uszatkiem, albo skorzystać z bogatej oferty lekcji muzealnych. 

Park Źródliska
Muzeum Kinematografii otacza Park Źródliska, niezwykłej urody miejsce będące w doskonałym kontraście do szarości Łodzi. W grudniu 2007 roku, w konkursie organizowanym przez firmę ogrodniczą Briggs&Stratton, Źródliska zostały ogłoszone najpiękniejszym parkiem w Polsce i piątym pod względem urody w Europie. Warto tutaj odpocząć i zakończyć tę krótką jednodniową wyprawę do Łodzi. 

I pomyśleć nad następną, bo wiele jest tutaj do zobaczenia...

Zdjęcia:

photo credit: maltman23 Łódź, Sep-2017 via photopin (license) photo credit: Magdalena Roeseler Manufaktura via photopin (license) photo credit: PolandMFA Light Move Festiwal via photopin (license) photo credit: unefunge Witness via photopin (license) photo credit: Jan Kraus Piotrkowska Street via photopin (license) photo credit: Łódź Rysowana Światłem Sala jadalna w Muzeum Historii Miasta Łodzi via photopin (license)

 

Reklama

Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2019 11:38

Artykuły powiązane

  • Skansen Lokomotyw Zduńska Wola Karsznice Skansen Lokomotyw Zduńska Wola Karsznice
    Na terenie Powiatu Zduńskowolskiego, w Zduńskiej Woli Karsznicach, znajduje się Skansen Lokomotyw. Jest pamiątką z lat świetności ważnego węzła kolejowego jakim były Karsznice na trasie magistrali węglowej Śląsk-Porty. Powstał w 1990 r. z inicjatywy ówczesnych pracowników i naczelnika Zakładu Taboru Zduńska Wola Karsznice. Po wielu latach, nieco zapomniany i zaniedbany, na skutek przekształceń własnościowych stał się Filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Dzięki włączeniu w struktury istniejącej placówki kultury, zaangażowaniu lokalnych władz i pasjonatów kolejnictwa, powoli wraca do dawnego blasku i już teraz jest swego rodzaju wizytówką kolejarskiego osiedla, a także miasta i regionu.
  • Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola
    Muzeum Historii Miasta Zduńska powstało w 1993 roku, ma charakter historyczny. Gromadzi zbiory w zakresie archeologii, historii, etnografii, sztuki od okresu neolitu do końca XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów XIX i XX wiecznych. Muzeum zgromadziło ponad dziesięć tysięcy eksponatów. Większość to dary i znaleziska. Około dwóch tysięcy spośród nich eksponowanych jest w Muzeum – Domu Urodzin św. Maksymiliana, jako depozyt. Stanowią prawie całość ekspozycji.
Więcej w tej kategorii: Poznań za (nie)jeden uśmiech »

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

Tatry. Przewodnik dla duż...

on 22 kwiecień 2021
Tatry. Przewodnik dla dużych i małych. Recenzja

O ile przewodniki z reguły kojarzą się z niewielkimi gabarytowo publikacjami, które łatwo zmieszczą się...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.