ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce - recenzja

ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce - recenzja

Diagnoza ADHD jest jak łatka. Tłumaczy niegrzeczne zachowania dziecka w szkole i w domu. Brak umiejętności koncentracji, usiedzenia w jednym miejscu wbrew ogólnie przyjętym szkolnym wymaganiom. Dziecko z ADHD to hałaśliwy uczeń, który przeszkadza innym, nie pozwala w spokoju prowadzić zajęć. ADHD jest przez wielu traktowane jako skaza, z którą z trudem trzeba sobie radzić i jak najbardziej to możliwe, łagodzić objawy. Powstała jednak książka, która nie tylko tłumaczy zachowania osób z ADHD, pozwala je zrozumieć, wskazać jak wiele stereotypów jest tutaj krzywdzących, ale też pokazuje, że to nie tylko wada, ale też szansa. Dlaczego? Ponieważ osoby z ADHD mają szczególne umiejętności, które dają niezwykłe możliwości.

Kristin Leer, autorka książki "ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce" jest matką dzieci ze zdiagnozowanym ADHD. Co więcej, ona sama, już jako osoba dorosła, dowiedziała się, że cierpi na to samo. Nie potraktowała tego jednak w żaden sposób jako wyrok. Postanowiła stworzyć książkę, która obali mity i przedstawi fakty, które pozwolą spojrzeć na ADHD z zupełnie nowej perspektywy. Pokazuje, że osoba z ADHD ma pewne cechy i umiejętności niedostępne dla przeciętnego człowieka. I to stanowi cały pakiet szans, na które nikt wcześniej nie zwracał uwagi.

Aktualnie w sformułowaniu diagnozy nie bierze się pod uwagę pozytywnych aspektów ADHD. Gdyby je zaakceptowano, leczenie tego schorzenia mogłoby się stać skuteczniejsze. 

Autorka określiła siedem sposobów definiowania ADHD, które pomagają zrozumieć to schorzenie. Dokonuje głębokiej analizy, która z jednej strony pozwala zrozumieć samo ADHD, społeczny kontekst choroby jak również szanse ukryte pod tą diagnozą. Na przykład tłumaczy dlaczego osoby z ADHD przejawiają problemy ze skupieniem i koncentracją, wskazując jednocześnie, o czym mało kto wie, że osoby z ADHD mogą się wykazywać tzw. "hiperskupieniem" pozwalającym im opanować określony materiał znacznie szybciej niż większości "normalnych" osób. Ponadto wykazują one zdolność niezwykłego łączenia faktów, spojrzenia w szerszym kontekście i dostrzegania szans. Cechują się kreatywnością i spontanicznością, a także emanują pozytywną energią, którą potrafią zarażać innych. Osoby z ADHD dopuszczają do siebie całą masę niezwykłych skojarzeń, które z kolei mogą stać się źródłem fantastycznych pomysłów. Pokazuje gdzie są granice fizyczne i umysłowe osób z ADHD, ale też gdzie otwierają się możliwości. Przewraca "do góry nogami" podejście do ADHD i proponuje, aby nie traktować tego schorzenia jako czegoś negatywnego, ale jako dar.

Kristin Leer stworzyła książkę, która nie tylko w przejrzysty sposób opisuje ADHD, ale też oddaje w ręce czytelników pozycję będącą wspaniałym poradnikiem zarówno dla osób z ADHD, jak i tych, które z takimi osobami na co dzień żyją, czy pracują. W swojej książce opisuje przeróżne objawy u dzieci, młodzieży i dorosłych, które powinny zwracać uwagę. Bardzo często dziecko z ADHD jest uznawane po prostu jako "trudne". Przyczepia mu się łatkę "niegrzecznego". Osoby dorosłe, zanim zostaną zdiagnozowane, często latami żyją z poczuciem wstydu, że nie potrafią sobie z niczym poradzić. Rzutuje to na pracę, związki, finanse czy naukę.  Leer przestrzega przed stygmatyzacją i zachęca do otworzenia się na nowe. 

Jaka jest nasza opinia na temat tej książki? Ta książka to niewątpliwie skarbnica wiedzy dla nauczycieli, rodziców, a także osób, które mają wrażenie, że nie zawsze pasują do otaczającego je świata. Przedstawia strategie radzenia sobie z trudnościami. Daje konkretne rady i opisuje sytuacje, w których możemy je zastosować. Książka "ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce" może pomóc odmienić życie wielu osób. Pokazuje jak pomóc dzieciom regulować ich emocje i w rozwijaniu ich mocnych stron, a dorosłym jak ogarnąć życiowy chaos. Ta książka burzy krzywdzące stereotypy i daje nadzieję zarówno osobom z ADHD, jak i członkom rodzin czy nawet nauczycielom. 

To pozycja, którą naprawdę warto znać. 

Szczerze polecamy!

  

Autor: Kristin Leer
Tytuł: ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce

Wydawnictwo Znak Litera Nova 2022, książka rodziców i nauczycieli

Link do księgarni Bookomole: ADHD. Mózg łowcy i inne supermoce

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA