Ruiny Zamku Ogrodzieniec

Ruiny Zamku Ogrodzieniec

Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu wzniesiony za czasów króla Kazimierza Wielkiego na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej (515,5m n.p.m.) to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy w Śląskiem, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków Orlich Gniazd.

Stanowi przykład kunsztu dawnych budowniczych, którzy przez stulecia uczynili z Ogrodzieńca imponującą magnacką rezydencję.

Burzliwa historia naszego państwa wywarła piętno również na Zamku. Dwukrotnie zdobyty i spalony przez Szwedów w trakcie potopu w XVII w., nie odzyskał dawnej świetności. Dziś obiekt pełni funkcję tzw. trwałej ruiny. Nie oznacza to, że nie zachodzą tu żadne zmiany. Dzięki dokonanej w ostatnim czasie modernizacji Zamek zyskał nową, jednokierunkową trasę zwiedzania, na której znajdziemy m.in. odbudowane drewniane krużganki oraz dotrzemy do miejsc wcześniej niedostępnych dla odwiedzających.

Zamek Ogrodzieniecki skrywa tajemnice również nocą. Wykonana niedawno iluminacja ruin pozwala podziwiać Ogrodzieniec po zapadnięciu zmroku. Wówczas na Zamku w fascynującej scenerii przechadzają się zjawy i duszki, zapoznające turystów z legendami i historiami tego miejsca.

{youtube}AfshvH8oUQA{/youtube}

Oferta dla szkół

Oferujemy zwiedzanie zamku dla grup szkolnych. Obsługujemy uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych, z pilotami oraz opiekunami. Poza typowym zwiedzaniem z przewodnikiem, zachęcamy do uczestniczenia w wycieczkach tematycznych – Lekcjach Żywej Historii czy Spacerach przez epoki. Udane zwieńczenie pobytu będą stanowić tak efektowne atrakcje, jak Wieczór z duchami czy ognisko z kiełbaskami. Grupy planujące nocleg przy Zamku Ogrodzieniec mogą znaleźć zakwaterowanie w pobliskim ,,Gościńcu Pod Lilijką”. Polecamy! 

Lekcje Żywej Historii

Lekcje żywej historii to idealne połączenie zabawy i nauki dla najmłodszych. Wszystkie zajęcia są przygotowywane przez jedną z najbardziej znanych i doświadczonych grup rekonstrukcyjnych. Słuchacze zostają wciągnięci we wspaniały średniowieczny świat, mając okazję wcielić się w walecznych rycerzy lub zacne dworskie damy…

obow­iązuje wcześniejsza rez­erwacja — tel. 32 67 32 220, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lekcje odby­wają się we wtorki i czwartki (w miesią­cach maj-czerwiec oraz wrze­sień — październik) i są dos­tosowane do wieku uczestników
w sezonie 2017 lekcje przyjmujemy do 17 października
rez­erwacja lekcji w cenie 12zł/​os dla grup od 20 do maksy­mal­nie 50 osób
lekcje odby­wają się na przedzam­czu, wyma­gany zakup biletu wstępu.
 

Historia to Twój konik i lubisz obcować z nią na co dzień? Jeśli tak, polecamy Ci również naszą ofertę spacerów przez epoki. Zamek Ogrodzieniec zaprasza.

W ZWIERCIADLE CZASU
w pro­gramie lekcji:*

 • pow­i­tanie,
 • zamek i jego funkcja w średniowieczu,
 • stany w średniowieczu,
 • kodeks ryc­er­ski – czyli jak zostać rycerzem,
 • jak zostać damą,
 • mini turniej rycerski,
 • o jadle, napitku i polowaniach,
 • prezen­tacja uzbro­je­nia;

*pro­gram trwa około 60 minut, przeprowadzany jest przez ryc­erza ‚z uży­ciem eksponatów, które są muzeal­nymi rep­likami. Można dotykać, przymierzać, wypróbowywać…
Koszt lekcji: 12 zł/​os. + koszt biletu wstępu do Zamku Ogrodzienieckiego

SZLAKIEM RYCERZY I DAM
w pro­gramie lekcji:*

Pro­gram dla akty­wnych, zapew­ni­a­jący uczest­nikom możli­wość naby­cia umiejęt­ności niezbęd­nych do przeży­cia w śred­niowieczu, poprzez udział w następu­ją­cych konkurencjach:

 • strze­lanie z łuku,
 • rzut włócznią,
 • walki na miecze sportowe,
 • polowanie na Pana Kapustę,
 • bieg sprawnoś­ciowy Damy i Rycerza,
 • nabi­janie i strze­lanie z dzi­ała

*pro­gram trwa około 60 minut, przeprowadzany jest przez ryc­erza ‚z uży­ciem eksponatów, które są muzeal­nymi rep­likami. Można dotykać, przymierzać, wypróbowywać…
Koszt lekcji: 12 zł/​os. + koszt biletu wstępu do Zamku Ogrodzienieckiego

 

 

Galeria zdjęć:

 Źródło: pixabay.com

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Ruiny Zamku Ogrodzieniec
„ZAMEK” Sp. z o.o.
42-440 Ogrodzie­niec Podzam­cze,
ul. Zamkowa

Telefon kontaktowy: tel/fax 32 67 32 220 | 32 67 32 991
Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres www:

http://www.zamek-ogrodzieniec.pl 

Parking dla autobusów:

Jest

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

  

RODZAJ BILETU BILET ULGOWY BILET NORMALNY
ZAMEK Ogrodzieniecki

8 zł/os.

12 zł/os.
GRÓD na Górze Birów

4 zł/os.

5 zl/os.
ZAMEK + GRÓD

11 zł/os.

16 zł/os.

BILET ULGOWY przysługuje :

 • uczniom, stu­den­tom do 26 roku życia, ren­cis­tom, emery­tom, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom — za okazaniem odpowied­niej, ważnej legitymacji
 • rodzi­nom 2+3 (dwoje dorosłych oraz co najm­niej troje dzieci w wieku 6 – 18 lat)
Cennik przewodników:  
Minimalny czas zwiedzania: 1 h, 
Maksymalny czas zwiedzania:

3 h, 

Godziny i dni otwarcia:

Zwiedzanie ruin Zamku Ogrodzieniec jest dostępne przez 8 miesięcy w roku – od kwietnia do listopada. Ofercie turystycznej towarzyszą sezonowe atrakcje, m.in. walki rycerskie, wakacje z duchami oraz szereg innych niespodzianek dla dzieci i dorosłych. Szczegółowy wykaz imprez w Zamku Ogrodzieniec znajdą Państwo w naszym kalendarzu. Poniżej prezentujemy godziny otwarcia Zamku w określonych miesiącach:

 

Kwiecień 9:00 - 18:00

Maj - Sierpień 9:00 - 20:00

Wrzesień 9:00 - 18:00

Październik - 9.00 do zmroku
( do 17.00,  w II poł. miesiąca do 16.00)


Listopad 9:00 do zmroku ***
( do 16.00, w II połowie miesiąca do 15.00)

 

*** W okresie od listopada do kwietnia obsługa nie gwarantuje otwarcia obiektu w przypadku złych warunków pogodowych ( śnieg, oblodzenia, obfite opady deszczu, gęsta mgła).

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

 

j.w. więcej informacji dostępne na stronie: http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/kategorie/oferta-dla-szkol 
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Brak informacji
Stałe ekspozycje:

w opisie

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA