Star Wars: Pałac Jabby - recenzja gry

Star Wars: Pałac Jabby - recenzja gry

Nie trzeba być fanem Star Wars, aby z przyjemnością grać w gry, bazujące na tej kultowej serii filmów. Pałac Jabby to gra, która zdecydowanie potwierdza tą regułę. Kilka rozgrywek, które w ramach testów rozegraliśmy z dzieciakami, dla których uniwersum Star Wars kojarzy się jedynie z tytułami gier komputerowych i jakichś filmów, potwierdziło, że nie trzeba być znawcą, żeby zwyczajnie wciągnąć się w interesującą rywalizację i zwyczajnie miło spędzić czas.

Gra Star Wars: Pałac Jabby, w sumie jak chyba większość kart karcianych, jest bardzo kieszonkowa i wspaniale sprawdzi się jako gra zabrana na wycieczkę, do autobusu czy na wakacje. W atrakcyjnie wyglądającym woreczku znajdziemy: 19 kart postaci, 4 karty celów, 6 kart pomocy, 13 żetonów zwycięstwa no i oczywiście instrukcję, bo jak wiadomo, bez instrukcji ani rusz. 

Rozgrywka trwa kilka rund, podczas których każdy z graczy, wykorzystując efekty i wartości kart, stara się wyeliminować innych. Grę rozpoczynamy poprzez przetasowanie 19 kart postaci i rozdanie każdemu z graczy po jednej karcie. Jedną, losową kartę postaci, odkładamy na bok, nie pokazując nikomu, co zawiera. Ten ruch wprowadza do gry dodatkowy czynni niepewności, który uatrakcyjnia grę. Po rozdaniu kart losowo wybieramy kartę celu, która jest ważna przez całą grę. Karta celu określa w zasadzie sposób całej rozgrywki. Kart celu jest 4 i każda z nich wymusza strategię działania wszystkich graczy. 

Sama rozgrywka jest prosta. Każdy gracz z puli kart postaci leżących na stole, bierze jedną, mając dwie w ręce zastanawia się jaki ruch wykonać, patrząc na wartości i efekty karty i wykłada jedną z kart, jednocześnie określając, do kogo ruch jest skierowany. Niezależnie od celu, który został określony na początku rozgrywki, gra może się skończyć na jeden z dwóch sposobów: gdy talia kart postaci się wyczerpie lub gdy w grze pozostanie tylko jeden gracz. Jeśli talia kart się wyczerpie, wszyscy gracze odkrywają swoje karty i określają, na podstawie celu, który z graczy wygrywa. Ten gracz, który wygra rozdanie, otrzymuje żeton zwycięstwa. Całą grę wygrywa ten, który osiągnie określoną liczbę żetonów zwycięstwa (liczba ta zależy do ilości graczy). Cała gra trwa od 15 do 25 minut.

 

Nasza opinia na temat gry Star Wars: Pałac Jabby

Gra Pałac Jabby, to świetna opcja na wspólne spędzenie czasu dla całej rodziny lub grupki znajomych. Kieszonkowe wymiary, łatwe do zrozumienia zasady, które nie wymagają od graczy szczególnych umiejętności, sprawiają że przyjemność z gry czerpią zarówno ośmiolatkowie jak i czterdziestoletni nestorzy. W grze przydaje się umiejętność obliczania i logicznego myślenia. Trzeba, na podstawie zagranych już kart, określić prawdopodobieństwo tego, co w ręku trzyma przeciwnik lub jakie postaci ukrywają się jeszcze w talii na stole. Jeżeli jesteście fanami Star Wars, przyjemność z gry będzie zwielokrotniona :) Zwłaszcza, gdy cenicie pierwszą serię nakręconą lata temu. Wydawnictwo Rebel podkreśla, że zasady gry bazują na innej grze o tytule List Miłosny. Listu Miłosnego nie znamy, więc trudno nam potwierdzić, ale tytuł Pałac Jabby wydaje się nam bardziej przyjemny dla ucha :)

Gra łatwo się nie nudzi i nie ma problemu z tym, aby rozegrać po kolei kilka rozgrywek. Chętnie też wracaliśmy do niej w przeciągu kilku ostatnich dni. Dlatego z czystym sumieniem polecamy i zalecamy na wyjazdy wakacyjne, wspólne wieczory czy wycieczki szkolne. 

 

Gra karciana Star Wars: Pałac Jabby

Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 2-6
Czas gry: 15-20 min.
Wiek: 8+

Strona Wydawnictwa: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/star-wars-palac-jabby-2004918.html  

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA