Strażniczka Słońca. Recenzja książki

Strażniczka Słońca. Recenzja książki

 Lilia jest zwykłą, dorastającą dziewczynką, jednak świat, w którym dorasta, nie jest normalny. Lilia żyje w świecie, w którym nie ma słońca, pada tylko deszcz, a przemokła ziemia od dawna nie daje już plonów. W tym świecie panuje głód, a jedynym źródłem pożywienia są warzywa, które raz w tygodniu przynosi jej dziadek ze swojej szklarni. Dziadek przynosi je dla całej wsi. Wszyscy są mu wdzięczni i nie pytają jakim cudem z jego szklarnia rodzi owoce i pyszne warzywa. Wszyscy są mu wdzięczni, bo dzięki temu są w stanie przeżyć, choć i tak jest tego stanowczo za mało. Lilia nie ma rodziców, ani rodzeństwa. Wszyscy umarli, gdy była malutką dziewczynką. Jedyną bliską jej osobą jest jej dziadek, ale nie ma z nim bliskości, której bardzo jej brakuje. Dziadek nigdy jej nie przytulił...

W świecie, w którym ciągle siąpi deszcz, a jedyną zielenią jest mech na drzewach, wszystko przepełnione jest głębokim smutkiem. Nie ma pór roku, Lilia nie wie jak wygląda wiosna, lato, jesień i zima. Co te terminy oznaczają, wie tylko z opowieści dziadka. Z książki, która jest pamiątką po jej mamie, wie jak wyglądają rośliny, jak kwitną, jak owocują. Słońce i pory roku były jeszcze, gdy miała zaledwie roczek, ale co może pamiętać z tego czasu? Naprawdę niewiele. 

Gdzie podziało się słońce? Tego nikt nie wie. to wielka tajemnica, której nikt już nawet w tym smutnym deszczowym świecie nie próbuje już nawet odgadnąć. Jednak coś się zmienia. Zmiana następuje w chwili gdy Lilia odkryje, że w szklarni dziadka nie rosną wcale piękne warzywa i owoce, a jedynie drobne kiełki. Rodzą się pytania, a te z kolei następne pytania. Lilia chcąc odkryć tajemnicę pochodzenia żywności ukradkiem śledzi dziadka, wchodzi za nim w mroczny las i nagle odkrywa niesamowitą dolinę, w której wszystko wygląda inaczej, tam też spotyka Chłopca, który zostanie jej towarzyszem w dalszej podróży, a może nawet kimś więcej...

"Strażniczka Słońca" to nieprzeciętna książka dla dzieci, pełna magii, tajemnicy i mądrości. Autorka prowadzi bohaterów do przemiany, z którą wiąże się odkrywanie trudnej przeszłości, ale też leczenia ran. Choć wiele w niej słów na temat przyrody, tęsknoty za porami roku i zachwytu nad rodzącą się i umierającą roślinnością, to ekologia nie wydaje się jej głównym przesłaniem. Większe znaczenie ma nauka umiejętności radzenia sobie z rozpaczą i smutkiem po utracie najbliższych, konsekwencji jakie niesie za sobą zemsta i że nie trzeba być silnym i szczególnie odważnym, aby zmieniać świat.

"Strażniczka Słońca" sama w sobie jest wspaniałą książką, jednak uzupełniona o ponadprzeciętnie piękne ilustracje Lisy Aisato, tworzy absolutnie wyjątkowe dzieło. Próbki tych ilustracji widać poniżej: 

Krótko podsumowując "Strażniczka Słońca" to książka, którą warto znać i warto mieć, chociażby po to, aby do niej wracać, przypominając sobie jej treść zawartą w pięknych i emocjonalnych ilustracjach. 

Polecamy serdecznie!

 

Autor: Maja Lunda
Ilustracje: Lisa Aisato
Tytuł: Strażniczka Słońca

Wydawnictwo Literackie 2021, książka dla dzieci od lat 9.

Link do strony Księgarni Bookomole: Strażniczka Słońca

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA