Ogrzyca i dzieci. Recenzja

Ogrzyca i dzieci. Recenzja

Wdoligłaźno. Miasteczko bardzo miłe i gościnne, pełne bardzo miłych i gościnnych ludzi. Piękne, wręcz utopijne miejsce, gdzie każdy palił się do pomocy innym, a ludzie podchodzili do siebie z miłością i przyjaźnią. Całe życie tej społeczności toczyło się wokół Biblioteki, ogromnego budynku wypchanego książkami, w którym ludzie spędzali wspólnie całe dnie odkrywając coraz to nowsze pozycje i ucząc się czego tylko uczyć się chcieli - a ich pragnienie wiedzy było przeogromne. Biblioteka była największym skarbem całego miasteczka i jego największą chlubą.

Była - do czasu pamiętnego pożaru, który obrócił ją w popiół.

Szybko okazało się jednak, że tragedia była zapowiedzią fali pożarów, która bezlitośnie pożerała kolejne domy, sklepy, a nawet szkołę. Ludzie zaczęli coraz bardziej odwracać się od siebie, a miasto powoli chyliło się ku upadkowi. Z miasteczka uleciało jakiekolwiek dobro, a w jej miejsce weszła podejrzliwość, uprzedzenia i nienawiść.

Pewnego dnia jednak znikąd pojawia się Burmistrz, który twierdzi, że jest lekiem na całe zło. Ludzie szybko mu uwierzyli - jakże tu nie wierzyć PRZESŁAWNEMU W ŚWIECIE POGROMCY SMOKÓW z niesamowitym uśmiechem? Jak dobrze, że mamy takiego burmistrza!

Mimo to, jedynym miejscem w miasteczku, które można było nazwać dobrym i życzliwym miejscem, był Sierociniec. W Sierocińcu starsze małżeństwo przy pomocy dzieci robiło co mogło by wiązać koniec z końcem. Jednak spokojne życie tego miejsca przerywa nagłe zniknięcie jednej z sierot.

A w to wszystko wplątuje się Ogrzyca, stado wron i ślepy pies.

"Ogrzyca i dzieci" jest cudowną baśnią o konfrontacji dobra ze złem, które znajdując najdrobniejsze luki potrafi obrócić wszystko w popiół. Pokazuje, że zło nie jest tak prostolinijne jak się wydaje - zamiast tego woli z ukrycia manipulować światem na swój sposób i szerzyć się powoli, lecz z zabójczą skutecznością. Wskazuje też jedyny sposób, w jaki można takie zło pokonać.

Bo "Przeczucia to zabawna rzecz. Czasem wydają się równie realne, jak fakty, i czasem miło jest myśleć, że takie właśnie są."

Powieść napisana jest pięknym językiem, który urzeka zarówno dzieci jak i dorosłych. Dogłębnie pochłania i urzeka. To z pewnością pozycja, którą warto mieć we własnej biblioteczce, wśród tych książek, do których często będziecie wracać.

  

Autor: Kelly Barnhill
Tytuł: Ogrzyca i dzieci

Wydawnictwo Literackie 2022, książka dla dzieci i młodzieży (i dorosłych) od lat 9.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4167/ogrzyca-i-dzieci 

 

 

 

 

 

Przeczytaj również

Książki dla uczniów na nagrody 2024 - TOP 8 pomysłów dla każdej klasy

Nagrody książkowe dla uczniów na zakończenie roku - pomysły

 Już niedługo koniec roku szkolnego 2023/2024! Ostatnie poprawki, zaliczenia, klasówki, propozycje ocen, a także przygotowanie ocen, występów, apelu, ale także nagród i prezentów dla zdolnych i wzorowych uczniów.

To niemal oczywiste, że najlepszą nagrodą za wyniki czy prezentem jest książka, dlatego przygotowaliśmy dla Was pomocne zestawienie top 8 wyjątkowych tytułów dla uczniów z każdej klasy szkoły podstawowej.

Więcej…
REKLAMA
REKLAMA