Eksplodujące Minionki - recenzja gry

Eksplodujące Minionki - recenzja gry

Minionki to stworki, które każdy chyba kojarzy i lubi. Naiwne, zabawnie złośliwe, wpadające w złość, w rozrzewnienie, dziecięco szczere, trochę niemądre, tak naprawdę dobre, mimo że przecież idą wszędzie tam, gdzie ich panem może zostać zły charakter, czyli tzw. "złoczyńca". Wykorzystanie ich postaci w grze karcianej bazującej na znanej i lubianej grze "Eksplodujące kotki" wydawało się być trafionym pomysłem. I tak rzeczywiście jest.

Pomysłowe, bardzo ładnie wykonane pudełko, wyklejone zmieniającą się pod wpływem ruchu grafiką, zapowiada, że jak zwykle w przypadku Wydawnictwa Rebel, mamy przed sobą produkt, który bez wstydu można dać komuś w prezencie. I faktycznie nie można się tutaj zawieść. W środku czeka nas talia kart plus instrukcja, która przez to, że gra nie jest sama w sobie skomplikowana, mieści się na jednej dwustronnie zadrukowanej kartce.

Gra Eksplodujące Minionki po otwarciu pudełka

 

Czytamy i w zasadzie wszystko już wiemy. Ale uwaga, to że jest prosto, nie oznacza, że nie jest ciekawie i emocjonująco. Gra "Eksplodujące Minionki" to gra, której trzeba się wykazać sprytem, umiejętnością przewidywania, blefowania i walecznością, która doprowadza graczy do wybuchu. Do tego potrzebna jest duża doza szczęścia, bo nikt nie wie, co kryje się za rogiem, czy raczej w stercie kart. Samą grę można określić, jako zabawę laskami dynamitu. Raz na nią trafiamy, czasem uda się ją podrzucić komuś innemu, czasem uda się przed nią wybronić, a laska dynamitu z zapalonym lontem lata z rąk do rąk coraz szybciej w miarę gry...

 

Zasady gry "Eksplodujące Minionki"

Talia kart składa się z 4 kart eksplodujących Minionków, 7 kart rozbrojenia... i całej reszty. 
Na początku wyciągamy z talii wybuchowe karty i karty rozbrojenia w takiej ilości ilu jest uczestników gry. Tasujemy i każdemu graczowi rozdajemy 7 kart. Jako ósmą dokładamy kartę rozbrojenia, żeby każdy miał taką samą szansę na początku. Do talii wkładamy karty wybuchających Minionków w ilości mniejszej o 1 niż liczba graczy. Znowu tasujemy i kładziemy rewersem do góry na środku stołu. I to tyle. Gra gotowa. 

Gra Eksplodujące Minionki rozstawienie

Każdy gracz bierze swoje karty w dłoń. Wybieramy tylko, kto zaczyna pierwszy i rozpoczyna się rozgrywka. Wiemy, że każdy gracz ma w dłoni na początku przynajmniej jedną kartę "Rozbrój" i inne karty rozgrywki. Tura każdego gracza może wyglądać tak, że rozgrywa jedną lub więcej kart na raz (pełna dowolność), a na końcu swojej rozgrywki dobiera jedną kartę z kupki, chyba że akurat wykłada kartę, która uwalnia go od tego obowiązku. Dlaczego uwalnia? Ponieważ żaden z graczy nie jest pewien, czy kartą, którą wyciągnie nie będzie eksplodujący Minionek. Choć i tutaj są wyjątki, ponieważ jeśli wyłoży kartę "Co kryje przyszłość", to może dyskretnie podejrzeć 3 pierwsze karty. A poza tym, jeśli przed chwilą obronił się przed kartą wybuchającego Minionka, to może położyć te kartę z powrotem na kupkę w miejscu, które tylko on zna. Innymi słowy może podłożyć klasyczną "świnię". Może też zrzucić na kolejnego gracza obowiązek zagrania dwóch tur pod rząd, a sam wykręcić się sianem przed wzięciem kolejnej karty. No chyba, że ktoś unieważni jego wybór kartą "Nie, nie, nie". Ale wtedy...

Eksplodujące Minionki. W trakcie gry

Brzmi skomplikowanie? Tylko z pozoru. Gra jest na prawdę prosta. Właściwości każdej karty są opisane bezpośrednio na niej. Trzeba pamiętać jedynie kilka prostych zasad, a nawet jeśli gdzieś ulecą, zawsze można zajrzeć do dwustronicowej instrukcji.

 

 

Nasza ocena gry "Eksplodujące Minionki"

"Eksplodujące Minionki" to wyjątkowo energetyczna i zabawna gra dla rodziny, grupki przyjaciół czy znajomych. Z pewnością fajniej się w nią gra w komplecie zawodników, tj. pięciu. Jednak można też w nią grać i we dwie osoby. Brak powtarzalności, możliwość stosowania drobnych karcianych złośliwości, przezabawne karty pozwalają na naprawdę rewelacyjną zabawę. To gra która szybko się nie znudzi i z przyjemnością się do niej wróci po jakimś czasie. To zdecydowanie jedna z lepszych gier, które można ze sobą zabrać w podróż. Pudełko nie jest wielkie, a same karty, jak to karty mieszczą się w dłoni. Fajnym rozwiązaniem byłoby, gdyby w zestawie można było znaleźć przenośne etui, ale to już żaden problem. 

Polecamy serdecznie!

 

Gra "Eksplodujące Minionki"

Wydawnictwo: Rebel
Liczba graczy: 2-5
Czas gry: 10-20 min.
Wiek: 10 +

Strona sklepu Wydawnictwa: https://www.rebel.pl/gry-planszowe/eksplodujace-minionki-2003439.html 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA