Ella i jej sekret - recenzja książki

Ella i jej sekret - recenzja książki

Ella MacKay jest nowa. W nowej szkole, w nowym domu, w nowej miejscowości. Wyprowadziła się ze starego domu razem z mamą i młodszym bratem po to, aby pewna historia z niedawnej przeszłości nie wpływała na ich bieżące życie. Po to, aby zapewnić sobie nowy start. To trudne dla każdego, a zwłaszcza dla takiej 10-letniej dziewczynki jak Ella. Ponieważ przeprowadzka to nie wszystko. Jest jeszcze tata, który przebywa teraz w innym miejscu i nie może być teraz z rodziną, a może nawet mama wcale tego nie chce?

Ella musi chodzić do szkoły. W nowej klasie nie zna nikogo. Obserwuje i dosyć szybko odkrywa zależności jakie obowiązują w nowym miejscu. Kto jest odludkiem, a kto klasową gwiazdą. Z jednej strony nie bardzo chce wchodzić w rytm nowej klasy, a z drugiej bardzo nie chce być "nowa" i odnaleźć swoje miejsce wśród rówieśników. Szybko wpada w oko klasowej liderce Lydii, która pod pozorem otwartości i chęci zaprzyjaźnienia się z nową koleżanką, zręcznie nią manipuluje i prowadzi do roli, którą Lydia nie bardzo chce grać. Ale czy potrafi się oprzeć? 

Książka Cath Howe, to bardzo dojrzała, a jednocześnie wciągająca opowieść pokazująca losy 10-cio letniej dziewczynki, która staje w obliczu wielkiej zmiany. Trudności z odnalezieniem się w nowym środowisku, początkowo niejasna sytuacja z tatą, za którym tęskni i do którego pisze co chwilę listy, nieobecna matka, która ciężko pracuje i nie ma czasu do rosnących dzieci. Całość buduje bardzo interesującą historię, która zręcznie prowadzi bohaterkę przez meandry dorastania w nowym miejscu, gdzie trzeba często podejmować trudne decyzje: czy być lubianą czy też po prostu postępować "porządnie". Ella odkrywa, że prawdziwa i wartościowa przyjaźń nie zawsze musi być oczywista, a intencje niektórych wcale nie muszą być szczere, a czytelnik z zaciekawieniem obserwuje i szczerze jej kibicuje z każdą kolejną stroną.

Szczerze polecamy!

Autor: Cath Howe
Tytuł: Ella i jej sekret

Wydawnictwo Wilga, 2019, książka dla dzieci od lat 10

Link do strony Wydawnictwa: https://www.gwfoksal.pl/ella-i-jej-sekret-cath-howe-sku28af14df7c446b695b61.html 

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA