Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego to wyjątkowe miejsce na mapie Kielc, które zaprasza wszystkich chętnych niezależnie od wieku na wyjątkową wyprawę do świata energii. Ideą centrum jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie.

Na ECN składają się: wystawa „Energia", laboratorium „Generator mocy" oraz kino 2D/3D. Ekspozycja jest podzielona na trzy strefy tematyczne („Ogień i Ziemia", „Powietrze i Woda" oraz „Człowiek") oraz zawiera 28 interaktywnych stanowisk, które pozwalają na przeprowadzanie eksperymentów związanych z przetwarzaniem i wykorzystaniem energii. Na wystawie, siłą własnych mięśni, można uruchomić m.in. potężny, ważący ponad 750 kg kołowrót nawiązujący formą do kombajnu górniczego, wziąć udział w wyścigach rowerowych „z prądem" i samodzielnie zatankować samochód. Dzięki takim urządzeniom, jak elektrownia szczytowo-pompowa, wietrznia czy słoneczne stwory uczestnicy poznają sposoby nowoczesnego generowania energii elektrycznej, opartej na źródłach odnawialnych. Goście mogą również zapoznać się z wynalazkami ludzkości, a także zbudować miasto przyszłości. Ekspozycja jest wyposażona w ekrany multimedialne oraz tablice, które uzupełniają wiedzę dotyczącą energii i są spójne tematycznie z dostępnymi stanowiskami.

 W przestrzeni wystawy, w znajdującym się na antresoli laboratorium prowadzone są warsztaty popularnonaukowe, które przygotowane są przez edukatorów ECN w oparciu o autorskie scenariusze, dostosowane do podstawy programowej. Oferta kierowana jest zarówno do grup zorganizowanych, szkolnych, jak rodzin i zwiedzających indywidualnie. W ECN, oprócz warsztatów, organizowane są także naukowe urodziny. W kinie 2D/3D prezentowane są filmy popularnonaukowe, a także odbywają się kameralne spotkania i pokazy.

 

{youtube}v=0jq9C1aTVwI{/youtube}

 

Uzupełnieniem ECN jest Energetyczny Ogród Doświadczeń, usytuowany przy ulicy Olszewskiego, obok parkingu Kieleckiego Parku Technologicznego – Marina Bay. W tej zielonej enklawie nauka przeplata się z zabawą, relaksem i odpoczynkiem. Znajdują się tutaj m.in. siłownia dla spragnionych ćwiczeń i wyzwań ruchowych, zjeżdżalnie wykorzystujące różnice poziomów terenu, trampolina oraz karuzela napędzana w nietypowy sposób. Do dyspozycji odwiedzających są również równoważnia, ponad trzydziestometrowa tyrolka, litery do wspinania oraz kolorowa strefa optyczna i kilka innych interaktywnych atrakcji. Chętni mogą skorzystać ze strefy relaksu – dwóch altan z grillem. W Ogrodzie znajduje się podwyższona scena, umożliwiająca organizację eventów. Co roku w zielonej enklawie odbywają się: piknik z okazji Dnia Dziecka, a w okresie wakacyjnym ­– projekcje filmowe kina letniego z KPT.

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego
ul. Olszewskiego 6, 25-663 Kielce (budynek SKYE Inc., II piętro)

Telefon kontaktowy:

41 278 72 50

Adres e-mail:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – w sprawie rezerwacji terminów

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. – w innych sprawach

Adres www:

www.ecn.kielce.pl 

Parking dla autobusów:

Miejsca parkingowe dla autobusów znajdują się w zatoce autobusowej przy ul. Olszewskiego 21, naprzeciwko budynku OULU TECH.

Kierowca wysadza dzieci na przystanku autobusowym, znajdującym się przed czarnym budynkiem Skye Inc., przy ul. Olszewskiego 6 (w którym znajduje się ECN), a następnie przejeżdża kilkaset metrów dalej na zatokę autobusową.

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Grupy zorganizowane:

ZWIEDZANIE WYSTAWY

Bilet grupowy – 20.00 zł (zwiedzanie 90 minut) / Bilet grupowy – 15.00 zł (zwiedzanie 45 minut)

(Przysługuje grupom powyżej 9 i maksymalnie do 60 osób).

 

Bilet bezpłatny dla opiekuna grupy

(Na pełne 10 osób przysługuje 1 bezpłatny bilet dla opiekuna grupy).

 

ZWIEDZANIE WYSTAWY + WARSZTATY

Bilet wystawa + warsztaty – 25.00 zł

(Bilet upoważnia do udziału w warsztatach w laboratorium “Generator Mocy” oraz zwiedzania wystawy “Energia”. Zajęcia kierowane są do uczestników w wieku od 5 do 18 lat. Dzieci mogą brać udział w warsztatach jedynie pod opieką dorosłych).

 

Bilet bezpłatny dla opiekuna grupy

(Na pełne 10 osób przysługuje 1 bezpłatny bilet dla opiekuna grupy).

 

WARSZTATY

Bilet grupowy – 18.00 zł (warsztaty 45 minut)

Bilet bezpłatny dla opiekuna grupy

(Na pełne 10 osób przysługuje 1 bezpłatny bilet dla opiekuna grupy).

 

Goście indywidualni

ZWIEDZANIE WYSTAWY

Bilet normalny – 25.00 zł (zwiedzanie 90 minut) / Bilet normalny – 17.00 zł (zwiedzanie 45 minut)

Bilet ulgowy – 20.00 zł (zwiedzanie 90 minut) / Bilet ulgowy – 15.00 zł (zwiedzanie 45 minut)

(Przysługuje dzieciom i młodzieży szkolnej 5 – 19 lat, studentom oraz doktorantom – do 26 lat, seniorom – powyżej 65 lat, osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom po okazaniu dokumentu potwierdzającego prawo do zniżki (legitymacja, dowód osobisty, orzeczenie).

Bilet rodzinny – 20.00 zł (zwiedzanie 90 minut) / Bilet rodzinny – 15.00 zł (zwiedzanie 45 minut)

(Przysługuje co najmniej 3-osobowej rodzinie: 1 opiekun dorosły + 2 dzieci lub 2 dorosłych opiekunów + min. 1 dziecko; maks. 7 dzieci w wieku od 5 do 18).

 Bilet bezpłatny – dziecko do lat 4

(Przysługuje dzieciom do 4 roku życia. Każde dziecko musi być pod opieką dorosłego opiekuna. Opiekun musi zakupić dla siebie bilet wstępu na wystawę).

Bilet Naukowe urodziny (120 minut) – 35 zł/os. (min. 6, maks. 25 uczestników)

wstęp wolny dla 2 opiekunów, dodatkowi opiekunowie 15 zł/os.

Bilet obejmuje udostepnienie strefy poczęstunkowej, udział w urodzinowych warsztatach, zwiedzanie wystawy oraz projekcję filmu w kinie. Obowiązuje wcześniejsza zaliczka.

Wszelkie aspekty poczęstunkowe leżą po stronie rodziców/opiekunów.

 

BILET OPEN DLA OSÓB INDYWIDUALNYCH

Bilet OPEN normalny – 40.00 zł / Bilet OPEN ulgowy – 30.00 zł

Bilet OPEN upoważnia do jednorazowego wstępu na ekspozycję. Bilet upoważnia do nieograniczonego czasowo jednorazowego zwiedzania wystawy Energetycznego Centrum Nauki KPT w dniach i godzinach otwarcia wystawy (od rozpoczęcia pierwszej tury zwiedzania, aż do zakończenia ostatniej).

W wypadku opuszczenia przestrzeni Centrum, bilet uznaje się za wykorzystany – bilet traci ważność.

 

ZWIEDZANIE WYSTAWY + WARSZTATY

Bilet wystawa + warsztaty – 25.00 zł

(Bilet upoważnia do udziału w warsztatach w laboratorium “Generator Mocy” oraz zwiedzania wystawy “Energia”. Zajęcia kierowane są do uczestników w wieku od 5 do 18 lat. Dzieci mogą brać udział w warsztatach jedynie pod opieką dorosłych. W przypadku biletów indywidualnych opiekun musi zakupić dla siebie bilet wstępu).

 

WARSZTATY

Bilet indywidualny – 18.00 zł (warsztaty 45 minut)

 

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania:

45 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

90 min.

Godziny i dni otwarcia:

WTOREK – PIĄTEK

    8.30 – 10.00 (zwiedzanie)

    10.30 – 12.00 (zwiedzanie/warsztaty)

    12.30 – 14.00 (zwiedzanie/warsztaty)

    14.30 – 16.00 (zwiedzanie)

 

SOBOTA

    10.00 – 10.45 (zwiedzanie)

    11.00 – 11.45 (zwiedzanie)

    12.00 – 12.45 (zwiedzanie)

    13.00 – 13.45 (zwiedzanie/warsztaty)

    14.00 – 14.45 (zwiedzanie)

    15.00 – 15.45 (zwiedzanie)

    16.00 – 16.45 (zwiedzanie)

 

NIEDZIELA

    10.00 – 10.45 (zwiedzanie)

    11.00 – 11.45 (zwiedzanie)

    12.00 – 12.45 (zwiedzanie)

    13.00 – 13.45 (zwiedzanie/warsztaty)

    14.00 – 14.45 (zwiedzanie)

    15.00 – 15.45 (zwiedzanie)

    16.00 – 16.45 (zwiedzanie)

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Informacje na temat warsztatów w Energetycznym Centrum Nauki KPT znajdują się na stronie: https://ecn.kielce.pl/index.php/pl/zaplanuj-wizyte/dla-nauczycieli/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Grupa może liczyć minimalnie 10, maksymalnie 60 osób. Każda grupa musi posiadać opiekuna. Na każde 10 osób w grupie przypada 1 bezpłatny bilet dla opiekuna. W ECN nie ma przewodników, ale w zwiedzaniu pomagają edukatorzy. Aby odwiedzić ECN grupowo, należy wcześniej zarezerwować bilety. Rezerwacji można dokonać mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Szczegółowe informacje na temat oferty, dostępnych terminów oraz cen można uzyskać pod numerem 41 278 72 50.

Stałe ekspozycje:

Wystawa „Energia” składa się z 28 interaktywnych stanowisk, które pozwalają na przeprowadzanie eksperymentów związanych z przetwarzaniem i wykorzystaniem energii. Każde z urządzeń można samodzielnie uruchomić. Ekspozycja jest podzielona na trzy strefy tematyczne „Ogień i Ziemia”, „Powietrze i Woda” oraz „Człowiek”, tworzące spójną opowieść o energii.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA