Pomysł na wycieczkę z dziećmi | wycieczkę szkolną

Miasto pełne tajemnic - wycieczka do Wałbrzycha

Miasto pełne tajemnic - wycieczka do Wałbrzycha

Wałbrzych to spore miasto leżące na Dolnym Śląsku, skrywające wiele ciekawych zakątków i ciągle nieodkrytych tajemnic. W ostatnich latach najczęściej wspomina się to miasto przypominając czasy II wojny światowej, podczas której szczególnie aktywni byli tutaj Niemcy, budując różnego rodzaju budowle i umocnienia, których przeznaczenie nie do końca jest ustalone. To tutaj właśnie poszukiwacze tajemnic szukają tzw. złotego pociągu wiozącego w swoim składzie mityczne niemal skarby. Niemniej jednak równie ciekawa jest dawniejsza historia miasta i jego okolic. Szczególną "perłą w koronie" regionu jest wspaniały Zamek Książ sięgający swoją historią XIII wieku.

Wałbrzych przez lata kojarzył się z głównie z ciężkim przemysłem, głównie z górnictwem i słusznie, bo taki był też jego charakter. Ostatnie dwadzieścia lat to jednak zmiana kierunku, w którym pieczołowicie przywracana jest historyczna tożsamość miasta oraz odświeżane są jego niezwykłe zabytki. Udokumentowane początki miasta sięgają XII wieku, gdy stał tutaj słowiański gród. Jego nazwa natomiast pochodzi od nazwy używanej przez wieki przez Niemców: Waldenberg, co oznacza ni mniej ni więcej tylko "leśny gród". Miasto bierze sobie do serca to określenie coraz bardziej dbając o zieleń. W samym Wałbrzychu naliczyć możemy na dziś 7 parków miejskich oraz 2 krajobrazowe. Niesamowite wrażenie daje wycieczka do parku otaczającego Zamek Książ. Idąc przez górski świerkowo-bukowy las z szumiącą w głębokiej dolinie Pełecznicą, trudno uwierzyć, że tuż obok tętni ponad stutysięczne miasto.

Wybierając się na wycieczkę z dziećmi do Wałbrzycha trzeba się nastawić na to, że nie zostaniemy zasypani gradem atrakcji turystycznych, ale te, które są, z pewnością są warte odwiedzenia. Gdzie zatem warto się wybrać?

 

Zamek Książ

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce, mieszanka wielu stylów architektonicznych stoi na cyplu skalnym w otoczeniu przepięknego parku na skraju Wałbrzycha. Pierwotna XIII wieczna budowla obronna wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli do czasu, gdy przejął ją arystokratyczny ród Hochbergów, który władał zamkiem aż do czasów II wojny światowej. Podczas II wojny światowej zamek został przez samych Niemców zdewastowany, a pod nim na dwóch poziomach (15 i 50 m) powstały tajemnicze wchodzące w skład kompleksu Riese. Po wojnie dalszą dewastację prowadziła Armia Czerwona i dopiero w latach 50-tych zamek został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W skutek Niemców i Rosjan zamek stracił wiele ze swoich skarbów, niemniej jednak dzięki pracy wielu osób, jest obecnie miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić wybierając się do Wałbrzycha bądź jego okolic. Zamek Książ znowu tętni życiem. Dla zwiedzających udostępnione są różne trasy dziennego zwiedzania (w tym skierowane do najmłodszych turystów), straszne Nocne Zwiedzanie czy sporadycznie przeprowadzane gry zamkowe. Obiekt traktowany jako wspaniały zabytek historyczny i ważne dziedzictwo kulturalne, jest również miejscem organizacji widowiskowych wydarzeń m.in. koncertów, bali, wystaw, pikników historycznych, rekonstrukcji wojennych oraz dwóch sztandarowych festiwali: Festiwalu Kwiatów i Sztuki oraz Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. 

 

Palmiarnia w Wałbrzychu

Choć w pewnej odległości od Zamku Książ, jest to miejsce nieodłącznie z nim związane. Zbudowana na początku XX wieku z inicjatywy ostatniego przedstawiciela rodu Hochbergów na Zamku Książ – Jana Henryka XV, który sfinansował to przedsięwzięcie jako wyraz miłości do swojej żony Marii Teresy Cornwallis - West, zwanej księżniczką Daisy. Pochodząca z Wielkiej Brytanii Daisy była wielką miłośniczką kwiatów i oryginalnych roślin. Zbudowana na jej część Palmiarnia do dziś może poszczycić się roślinami sadzonymi ręką i pod opieką Daisy, i do dziś stanowi jedno z ciekawszych miejsc na turystycznej mapie Wałbrzycha.

 

 

Wałbrzyski Rynek

Warto odwiedzić to miejsce ze względu na piękne zabytkowe kamienice z XVIII i XIX wieku, chłodzącą wspaniale latem fontannę i lody. Jeśli będziecie mieli szczęście traficie na jeden z licznie organizowanych festynów czy jarmarków, a jeśli nic szczególnego nie będzie się działo usiądźcie na chwilę na ławce lub pospacerujcie bocznymi uliczkami. Choć widać jeszcze sporo pracy, którą należy wykonać, aby przywrócić dawny blask tej części miasta, to trudno zaprzeczyć, że jest to miejsce z klimatem. 

 

Muzeum Porcelany

Blisko Rynku, zlokalizowane w Pałacu Albertich znajduje się Muzeum Porcelany posiadające imponujący zbiór liczący ponad 10000 sztuk obiektów kolekcji porcelany śląskiej i z innych europejskich manufaktur. Zbiory są naprawdę ogromne, a wyprawa do tego miejsca daje szansę poznania tego z czego Wałbrzych słynie do dziś, czyli z fabryk porcelany. Polecamy oprowadzanie z użyciem audioprzewodnika. Świetnie zmontowany materiał prowadzi zwiedzających przez historię powstania i użytkowania europejskiej porcelany począwszy od XVIII, aż do połowy XX wieku. Przepiękne przedmioty połączone z ciekawie opowiedzianą historią gwarantują dobrze spędzony czas. 

 

 

Stara Kopalnia w Wałbrzychu

Kolejną, stosunkowo nową atrakcją Wałbrzycha i ostatnią, którą przedstawimy w tym artykule, jest Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu. Centrum jest miejscem, które warto wpisać w plan wycieczki z dziećmi do tego miasta. Po pierwsze dlatego, że dzieci (a przy okazji i starsi) mogą poznać świat, w którym funkcjonowali w sumie jeszcze dosyć niedawno górnicy. Park ogromnych i tajemniczych maszyn i podziemna trasa turystyczna robią wrażenie. Ponadto dzieci mogą skorzystać z oferty znajdujących się w tym miejscu Galerii Sztuki Współczesnej i Centrum Ceramiki Unikatowej, w które zapraszają dzieci na różnorodne warsztaty, głównie o charakterze plastycznym. Wspaniale odrestaurowana kopalnia i jej otoczenie tworzą świetne zwieńczenie wycieczki z dziećmi do Wałbrzycha. 

 

 

 

Gdzie nocować w Wałbrzychu?

Ze względu na to, że Wałbrzych dopiero rozpędza się pod względem turystycznym, nie ma tutaj szczególnie rozbudowanej bazy noclegowej. Odwiedzając to miasto skorzystaliśmy z gościnności Hotelu przy Oślej Bramie. Atutami tego Hotelu jest jego położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Książ, smaczna kuchnia, a także historyczny charakter tego bardzo urokliwego budynku. Zróżnicowane oferta pokoi pozwoli zorganizować nocleg i dla kilkuosobowej rodziny, jak również dla całej wycieczki szkolnej. Polecamy to miejsce wybierającym się na eksplorację jednego z ciekawszych i piękniejszych miast Dolnego Śląska.

Polecamy!

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA