Muzeum Sztuki w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi

Muzeum Sztuki w Łodzi jest jednym z najstarszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. Unikalna historia powstania Muzeum stanowi przykład międzynarodowej solidarności i współpracy pomiędzy artystami.

Trzon jego zbiorów opiera się na darze, jaki na przełomie lat 20. i 30. XX wieku awangardowi artyści i poeci, zrzeszeni w grupę „a.r.”, przekazali nowo tworzącemu się miejskiemu muzeum. Na przekazaną kolekcję złożyły się dzieła ofiarowane przez najważniejszych twórców ówczesnej awangardy: Fernanda Legera, Maxa Ernsta, Hans Arpa, Kurta Schwittersa, Theo van Doesburga, Alexandra Caldera i in. Publiczności została udostępniona 15 lutego 1931 roku. Obecnie Muzeum Sztuki posiada największy zbiór międzynarodowej sztuki XX i XXI wieku w tej części Europy. Jest miejscem otwartym na aktualne zjawiska artystyczne, forum nieskrępowanej debaty na tematy istotne dla społeczeństwa. Muzeum wykorzystuje sztukę jako narzędzie służące stymulacji rozwoju krytycznej wyobraźni, zdolności do samodzielnego, niezależnego widzenia, myślenia i odczuwania otaczającej rzeczywistości.

W skład Muzeum wchodzą 3 budynki. ms1, ms2 i Pałac Herbsta. ms2 i Pałac Herbsta opisane są w innych artykułach.

ms¹ mieści się w pałacu wybudowanym na przełomie XIX i XX wieku, należącym niegdyś do Maurycego Poznańskiego, przemysłowca, działacza gospodarczego i politycznego. Budynek zaprojektował prawdopodobnie Adolf Zeligson, architekt rodziny Poznańskich. Narożny pałac nawiązuje do stylu renesansowego, m.in. do Biblioteki św. Marka w Wenecji.

Muzeum pozyskało pałac na swoją siedzibę w 1948 roku i przeniosło do niego zbiory z pierwotnej lokalizacji przy Placu Wolności 1. Ówczesny dyrektor Muzeum, Marian Minich, zaprosił do współpracy przy aranżacji nowych przestrzeni ekspozycyjnych Władysława Strzemińskiego. W ten sposób powstała Sala Neoplastyczna, w której prezentowana jest kolekcja europejskiej awangardy, zgromadzona z inicjatywy grupy a.r.. Sala w 1950 roku została zamalowana w wyniku wprowadzenia doktryny socrealistycznej i zrekonstruowano ją dopiero w 1960 roku.

 

{youtube}K-3HLr7MWzM{/youtube}

 

Obecnie ms¹ to przestrzeń prezentacji najciekawszych zjawisk i osobowości sztuki współczesnej. Znajdująca się na ostatnim piętrze Sala Neoplastyczna stanowi punkt odniesienia dla współczesnych artystów, którzy w ramach projektu Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta realizują dzieła wchodzące w dialog z awangardowymi ideami.

W 2012 roku pałac Maurycego Poznańskiego oddany został do zwiedzania po gruntownej renowacji. Wyremontowano zabytkowe wnętrza m.in. sali odczytowej i lustrzanej. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przeprowadzono remont kamienicy przy ul. Gdańskiej 43, co pozwoliło zapewnić dostęp do wszystkich przestrzeni muzeum osobom z niepełnosprawnościami oraz stworzyć reprezentacyjne wejście główne do kompleksu budynków muzealnych od strony ul. Gdańskiej.  Na terenie obiektu znajduje się ogród, w którym odbywają się imprezy plenerowe, projekcje filmowe i koncerty. Odwiedzający ms¹ mogą skorzystać także z muzealnej biblioteki, czytelni oraz kawiarni.

 

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Sztuki w Łodzi

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Sztuki w Łodzi

ul. Więckowskiego 36
90-734 Łódź

Telefon kontaktowy:

42 633 97 90

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://msl.org.pl/ 
Parking dla autobusów:

 

Brak informacji
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet normalny: 10 PLN

Bilet ulgowy: 5 PLN

Bilet dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 roku życia: 1 PLN

Bilet rodzinny (wydawany jest po okazaniu Karty Rodziny Wielodzietnej): 5 PLN

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania:

90 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

180 min.

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 12.00 - 18.30

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół: https://msl.org.pl/oferta-dla-grup-zorganizowanych/ 
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

 

Brak informacji
Stałe ekspozycje:

Brak informacji

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA