poniedziałek, 03 październik 2022 14:16

Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce. Recenzja

Oceń ten artykuł
(2 głosów)
"Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce" Wydawnictwo Znak emotikon "Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce" Wydawnictwo Znak emotikon
Zabawna, energiczna, oczytana, inteligentna i ciekawska. Taka jest Fiszka. Na co dzień pracuje jako przewodniczka, a gdy skończy swoją pracę przemienia się w detektywa szukającego rozwiązania niezwykłych zagadek. Zagadek dotyczących prawdziwych skarbów. Skarbów świata sztuki.

Książka sama w sobie nie jest historią przygód detektyw Fiszki, ale zbiorem opowieści o niezwykłych zagadkach historii sztuki na terenach Polski. Niektóre przytoczone historie są znane wszystkim. Złoty Pociąg, o którym szumiały media kilka lat temu, Bursztynowa Komnata, która zaginęła pod koniec II wojny światowej. Ale też są też są tutaj historie i ciekawostki, które nie są znane tym, którzy w historii sztuki nie są zbyt obeznani. Mamy tutaj historię Nikifora, niezwykle pracowitego artysty, którego część prac została po jego śmierci spalona. Dlaczego? Dowiecie się w tej książce. Poznacie ciekawą historię odkrycia kazań świętokrzyskich, dowiecie się skąd w Środzie Śląskiej tyle złotych skarbów, w jakich okolicznościach zaginął jeden z najcenniejszych obrazów w polskich zbiorach "Portret młodzieńca" autorstwa Rafaela Santiego i wiele innych historii.

Bohaterka w sposób interesujący i przystępny, lekko naiwny, ale też na swój sposób czarujący opowiada o tajemnicach, które poruszały i nadal poruszają wielu tropicieli zagadek w Polsce. Atmosfera tajemnicy, niewiadomych, ale też ukrytych, czy zrabowanych skarbów (bo mówi o dziełach sztuki posiadających nie tylko znaczącą wartość historyczną ale też finansową), sprawia że młodzi czytelnicy faktycznie z zaciekawieniem odkrywają nieznany do tej pory świat. 

"Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce" to także książka bogato ilustrowana. Ilustracje wykonane przez Aleksandrę Gołębiewską doskonale uzupełniają i wzbogacają treść książki. W zasadzie widać tu wspaniały materiał na serial animowany, w którym detektyw Fiszka odkrywa przed dziećmi fascynujący świat sztuki i zagadek z nim związanych. Z pewnością to książka, która może rozbudzić w dzieciach zainteresowanie sztuką, ale też chęć odkrywania tajemnic i po prostu przygody.

Polecamy!

  

Autor: Łucja Malec-Kornajew
Tytuł: Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce

Wydawnictwo Znak emotikon 2022, książka dla dzieci od lat 9.

Link do księgarni Wydawnictwa: https://www.znak.com.pl/ksiazka/zloty-pociag-i-inne-najwieksze-zagadki-historii-sztuki-w-polsce-lucja-malec-kornajew-220711 

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 03 październik 2022 15:09

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA