Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej to jedno z trzech większych muzeów na wolnym powietrzu w województwie podlaskim. W naturalnym otoczeniu można zobaczyć ponad czterdzieści zabytkowych budynków prezentujących tradycyjne drewniane budownictwo naszego regionu.

Wśród tych obiektów z pewnością wyróżnia się ponad dwustuletni dwór z Bobry Wielkiej, dziewiętnastowieczne chałupy wyposażone w meble i sprzęty codziennego użytku sprzed kilkudziesięciu i więcej lat, wiatrak typu kozłowego z zachowanym mechanizmem przemiału ziarna, remiza strażacka, czy też  nietypowy, bo okrągły budynek zwany maneżem, w którym niegdyś znajdował się drewniany kierat. Całość plenerowej ekspozycji uzupełniają obiekty małej architektury, takie jak kapliczki, drewniane przydrożne krzyże czy też studnie z żurawiem. W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można zobaczyć kilkanaście stałych wystaw, ukazujących różne aspekty życia mieszkańców dawnej wsi.

W chałupach z Tymianek-Buci i Starej Grzybowszczyzny zwiedzający mogą zobaczyć sprzęty i przedmioty codziennego użytku, których używali dziadkowie i pradziadkowie dzisiejszych mieszkańców województwa podlaskiego. W jednej z zabytkowych stodół można zwiedzić wystawę o dawnych środkach transportu, takich jak wozy drabiniaste, bryczki i sanie. Są  też ekspozycje poświęcone pszczelarstwu, snycerstwu, rybołówstwu, czy garncarstwu. Muzeum organizuje też wystawy czasowe i plenerowe.

 

{youtube}EGQZxr1HBOc{/youtube}

 

Dość nietypową atrakcją turystyczną jest leśna bimbrownia. Skonfiskowaną na terenie Puszczy Knyszyńskiej aparaturę przekazali do skansenu policjanci. Kolejna atrakcja, której próżno szukać w innych muzeach to sokolarnia. Powstała ona by upowszechniać wiedzę o skrzydlatych drapieżnikach i pomagać je chronić.

Przez cały rok w naszym muzeum odbywają się zajęcia edukacyjne, zaś kilka razy w roku pracownicy organizują duże imprezy plenerowe: „Zapusty w Skansenie”, „Zielone Świątki w Skansenie”, „Smaki Podlasia” i „Podlaskie Ziołami Pachnące”. Każdy z festynów ma swój niepowtarzalny charakter. Wszystkie nawiązują do ludowej tradycji regionu związanej z obrzędami, które towarzyszyły obchodom świąt lub też z naszym kulinarnym dziedzictwem.

Serdecznie zapraszamy do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, które jest usytuowane tuż przy granicy miasta Białegostoku przy trasie wyjazdowej w kierunku na Augustów i Suwałki.

Aktualności, godziny otwarcia oraz inne szczegóły związane z bieżącą działalnością można poznać na stronie internetowej Muzeum: www.skansen.bialystok.pl oraz na Facebooku.

https://www.facebook.com/skansenbialystok/

  

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
Leśna 7, 16-010 Wasilków

Telefon kontaktowy:

85 74 36 082

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

http://www.skansen.bialystok.pl 

Parking dla autobusów:

Parking dla autobusów dostępny na terenie muzeum

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Aktualny cennik znajduje się na stronie internetowej Muzeum 

Cennik przewodników:

W cenie biletu

Minimalny czas zwiedzania:

60 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

180 min.

Godziny i dni otwarcia:

Muzeum sezonowe, aktualne godziny otwarcia dostępne na stronie internetowej Muzeum

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Tematy lekcji:

 • Od ziarna do chleba
 • Krajka niezwykła
 • Mieszkać piękniej – tradycyjne zdobnictwo wnętrz
 • Tradycyjne zdobnictwo drewnianych domów na Podlasiu
 • Sztuka ludowa na co dzień – zajęcia z etnodizajnu
 • Nie święci garnki lepią
 • Kto ma pszczoły, ten ma miód
 • O sztuce drzeworytu
 • W dawnej szkole
 • Świat wiejskiego dziecka
 • Zabawy naszych dziadków
 • Jak to ze lnem było
 • Dwór ziemiański elementem pejzażu polskiego
 • Sokolnictwo, czyli sztuka układania ptaków drapieżnych
 • Nasze ptaki drapieżne i sowy

Pełna oferta na stronie: http://www.skansen.bialystok.pl/edukacja/ 

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Rezerwacje poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; telefonicznie: 85 74 36 082 wew. 24, tel. kom. 509 336 816

Stałe ekspozycje:

Wystawa wnętrz dworskich we dworze z Bobry Wielkiej; Sztuka Ludowa Podlasia; Dziecięce troski i beztroski. Dziecko w społeczności wiejskiej Podlasia XIX/XX w.; Sochy, sierpy, stępy…czyli o niegdysiejszym gospodarstwie; Mechanizacja rolnictwa na Podlaskiej wsi; Środki transportu wiejskiego; Dawne leśnictwo na Podlasiu; Dolinami rzek; Zdobnictwo drewnianych domów na Podlasiu; Wystawa wnętrz w domu z Jacowlan; O pożytkach z gliny płynących; Wnętrze chałupy ze Starej Grzybowszczyzny; Wnętrze chałupy z Tymianek-Buci; Pszczelarstwo w gospodarstwie wiejskim na Podlasiu; Wiejska szkoła w czasach PRL-u; Leśna bimbrownia, Ptaki drapieżne i sowy.

Dostępne tylko z przewodnikiem.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA