Pomysł na wycieczkę z dziećmi | wycieczkę szkolną

Wycieczka z dziećmi do Krakowa, czyli odkrywamy miasto Kraka

Wycieczka z dziećmi do Krakowa, czyli odkrywamy miasto Kraka

Kraków jest najczęściej odwiedzanym przez turystów miastem w Polsce i ta informacja raczej nikogo nie zaskoczy. Przepiękne Stare Miasto, Zamek na Wawelu, Kazimierz i dziesiątki muzeów przyciągają turystów z całego świata. Tłumy turystów przewijają się głównie w okresie letnim, dlatego warto jest rozważyć przyjazd wczesną wiosną lub na początku jesieni, kiedy łatwiej będzie się tutaj poruszać, znaleźć nocleg i miejsce przy stoliku, czy nawet dostać się w wiele miejsc, do których bez wcześniejszej rezerwacji wejść nie wejdziemy.

Wybierając się na wycieczkę z dziećmi do Krakowa trzeba uprzednio poświęcić chwilę czasu by przeanalizować dostępne opcje, dokonać odpowiednich rezerwacji i porządnie zaplanować całą wyprawę. Poniżej prezentujemy kilka miejsc, które warto uwzględnić w planie rodzinnej czy szkolnej wycieczki do Krakowa. Każde z tych miejsce odwiedziliśmy i polecamy w oparciu o własne doświadczenie.

Muzeum Lotnictwa Polskiego

To największe tego typu muzeum w Polsce. Nieco oddalone od Centrum Krakowa w swoich zbiorach posiada bardzo duży zbiór samolotów z różnych epok. Najbardziej interesująca jest ekspozycja w budynku głównym Muzeum, w którym prezentowane są głównie maszyny z początków lotnictwa. Na obszernym terenie zewnętrznym znajduje się kilkadziesiąt maszyn, które czasy świetności mają już niestety za sobą, a w swoim czasie królowały na polskim niebie. Niestety wiele maszyn jest w kiepskim stanie, nie mniej jednak dalej budzą respekt wśród zwiedzających. Dla dzieci na pewno interesująca będzie możliwość zajęcia miejsca pilota i odbycia lotu na symulatorze w budynku głównym. 

 

Muzeum Narodowe w Krakowie

Polecamy wycieczkę do Muzeum wszystkim, którzy nie boją się spotkań z historią i sztuką. Na Muzeum składa się 10 oddziałów. Na pewno warto z dziećmi odwiedzić Gmach Główny, w którym oprócz interesujących wystaw czasowych można odwiedzić wystawy stałe: Galeria "Broń i Barwa w Polsce", Galeria Rzemiosła Artystycznego oraz Galeria Sztuki Polskiej XX wieku. Z pewnością największym zainteresowaniem dzieci będzie się cieszyła ta pierwsza, chociażby z tego względu, że mogą przymierzyć elementy zbroi i zapozować w groźnej pozie do zdjęcia. Warto jednak oprowadzić je również po pozostałych wystawach. Podczas naszych odwiedzin dostępna była gigantyczna wystawa "Wyspiański" prezentująca dorobek tego wspaniałego artysty. Drugim oddziałem, który polecamy jest Kamienica Szołayskich. Położona blisko Rynku szczyci się wspaniałymi zbiorami sztuki z przełomu XIX i XX w. Obecna podczas naszej wizyty wystawa "Kraków 1900", pokazuje w fantastyczny sposób, interesujący zarówno dla dzieci jak i rodziców, życie mieszkańców Krakowa z przełomu wieków. Ostatnim oddziałem, który odwiedziliśmy jest Galeria Sztuki Polskiej XIX w. w Sukiennicach. To najsłynniejszy i najbardziej reprezentacyjny zbiór Muzeum. Warto to miejsce odwiedzić ze względu na wartość jego zbiorów i gigantyczne, namalowane z wielkim kunsztem obrazy, które na stałe wbijają się pamięć i pozwalają lepiej zrozumieć XIX wieczną twórczość. 

 

HistoryLand

Atrakcją zupełnie innego rodzaju jest HistoryLand. To ukryte w budynku dawnego Dworca Głównego PKP miejsce, gdzie znajdziecie gigantyczne makiety zbudowane z klocków LEGO obrazujące miejsca i wydarzenia istotne dla historii Polski. Biskupin, Bitwa pod Grunwaldem, Jasna Góra, Monte Cassino i inne, pokazane w bardzo interesującej formie ze wsparciem mappingu i ciekawą narracją robią duże wrażenie nie tylko na dzieciach, ale także na dorosłych. Trudno nie podziwiać pracy wielu osób, które poprzez zabawę, z zachowaniem historycznej prawdy, zbudowały to miejsce. Mówiąc kolokwialnie: szacun. 

 

Zamek Królewski na Wawelu

Majestatyczny, górujący nad miastem, kryjący wiele tajemnic Królewski Zamek na Wawelu jest miejscem, do którego należy się wybrać podczas wycieczki do Krakowa, bo należy pamiętać, że Kraków to jednak królewskie miasto. Samo wzgórze jest wspaniałym miejscem do odpoczynku. Liczne ławeczki, piękny widok na Wisłę i panoramę miasta sprawia, że nie bardzo chce się schodzić w dół do hałaśliwych uliczek. W Zamku Królewskim możemy odwiedzić ekspozycje stałe, wśród których możemy zajrzeć do królewskich komnat, zajrzeć do skarbca, obejrzeć piękny zbiór Sztuka Wschodu lub wystawę "Wawel zaginiony". To wspaniałe móc odkryć świat, w którym żyli Ci, którzy tworzyli historię naszego kraju. Polecamy oprowadzenie z przewodnikiem, który lepiej wprowadzi Was w ówczesne czasu. Warto zaznaczyć, że bilety na konkretne wystawy dobrze jest rezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem, bo zainteresowanie zawsze jest ogromne, a ilość biletów limitowana. Na wzgórzu wawelskim można też odwiedzić Katedrę, w której koronowano, a także pochowano wielu władców Polski. 

 

Centrum Szkła i Ceramiki Lipowa 3

Jeśli jesteście czasem ciekawi jak coś jest zrobione i chcecie tą ciekawość zaszczepić u dzieci, polecamy w ramach wycieczki do Krakowa odwiedzić Centrum Szkła i Ceramiki. Oprócz Muzeum, w którym prezentowane są piękne wyroby ze szkła, czy galerii prezentującej prace współczesnych artystów najciekawszą opcją jest możliwość wzięcia udziału w pokazach ręcznego formowania szkła. W fabrycznej aranżacji współcześni hutnicy opowiedzą Wam o tym jak powstają szklane wyroby, jak barwi się szkło, jaki jest proces wytwarzania szklanych ozdób, jednocześnie pracując przy piecach i w kilku zgrabnych ruchach tworząc małe szklane cudeńka.  Odważni mogą sami spróbować dmuchania szkła, co wcale nie jest proste, ale daje i dorosłym i dzieciom bardzo dużą frajdę. 

 

GoKidz - Park Rozrywki

Jak skutecznie wynagrodzić dzieciom godziny spędzone w galeriach i muzeach? Zabierzcie je do Parku Rozrywki GoKidz. To nie tylko ogromna sala pełna różnych atrakcji dla dzieci, ale także ciekawy scenariusz, który zaangażuje dzieci i wciągnie je w wir rozrywki i rywalizacji. Każde z dzieci otrzymuje własny profil, cyfrowy identyfikator i biegnie na podbój galaktycznego świata. Bez wątpienia jest to miejsce, w którym wyszaleją się zarówno przedszkolaki jak i dzieciaki w wieku do 14 lat. Trzeba tylko zarezerwować na zabawę co najmniej 2 godziny. Potem można już spokojnie udać się na zasłużony odpoczynek.

 

Nocleg dla rodziny w Krakowie? Najlepiej apartamenty w Yourplace.pl

Jeżeli jest Was więcej niż troje czy czworo wynajmijcie apartament. Będzie z pewnością taniej niż w hotelu, ale też przestronniej, a jakość wyposażenia i komfort daleko będą wyprzedzać to, co możemy odnaleźć w hotelach z średniej półki. Polecamy szczególnie apartamenty Yourplace.pl. Firma posiada w swojej ofercie imponujący wybór apartamentów położonych blisko Rynku Starego Miasta. Wielkość zobowiązuje i wszystkie apartamenty cechują się bardzo dobrym wyposażeniem i przestronnością. Klucze odbierzecie w biurze na Łobzowskiej. W recepcji dowiecie się gdzie dobrze zjeść, co warto zobaczyć, a także kupicie bilety do wielu atrakcji w Krakowie w dobrej cenie z rabatem. 

 

Polecamy Kraków! Naprawdę warto!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA