Zamek Książ

Zamek Książ

 

Książ, konglomerat wielu stylów architektonicznych jest trzecim zamkiem w Polsce pod względem wielkości. Uznawany za prawdziwą rzadkość w Europie ze względu na
usytuowanie połączone z tak dużymi rozmiarami obiektu, dumnie wznosi się na cyplu skalnym na wysokości 395 m n.p.m.

Pierwotna warownia obronna, wzniesiona pod koniec XIII w. przez piastowskiego księcia Bolka I zwanego Surowym, bardzo często zmieniała właścicieli. Dopiero w 1509 r. zamek został oddany arystokratycznemu rodowi Hochbergów, który, po otrzymaniu obiektu na własność w 1605 r., utrzymał rezydencję w posiadaniu przez ponad 400 lat, stając się jednym z najbardziej wpływowych i najbogatszych rodów pruskich. XIX wiek przyniósł familii nawet tytuł książęcy. Wraz z upływem lat zwiększał się nie tylko prestiż rodziny Hochbergów, ale również i bogactwo. Dzięki małżeństwu Jana Henryka VI z Anną Anhalt –Pless ród wszedł w posiadanie rozległych dóbr Księstwa Pszczyńskiego na Górnym Śląsku. Od tej pory właściciele Książa mogli tytułować się książętami Hochberg von Pless. W swojej przedwojennej historii Książ przeżył dwie wielkie przebudowy. Pierwsza tzw. barokowa przypadła na początek XVIII w., gdy panem na zamku był Konrad Ernst Maksymilian. To właśnie wtedy powstały monumentalna wschodnia fasada z głównym wejściem i Dziedzińcem Honorowym, wspaniała Sala Maksymiliana wraz z ciągiem salonów barokowych, a także budynek bramny, w którym znajdowała się biblioteka. 

Druga rozbudowa Zamku przypadła na lata 1909-1923. Zamiarem ówczesnego właściciela, Jana Henryka XV, było przekształcenie Książa w okazałą rezydencję magnacką. Zamek powiększono wówczas o skrzydło północne i zachodnie, do którego dobudowano dwie wieże. Niesprzyjające dla Zamku okoliczności polityczne (I wojna światowa, kryzys gospodarczy) oraz problemy osobiste Hochbergów, nie pozwoliły na dokończenie przebudowy i przyczyniły się do krachu finansowego rodziny. Hochbergowie musieli opuścić Książ, ich dobra przeszły pod zarząd komisaryczny, a w 1941 r. uległy konfiskacie na rzecz Rzeszy Niemieckiej.

Podczas II wojny światowej, w wyniku adaptacji Zamku na kwaterę wojenną przez paramilitarną Organizację Todt, część dawnej rezydencji Hochbergów została w
barbarzyński sposób zniszczona, a jej wyposażenie wywieziono. Pod zamkiem, na dwóch poziomach (15 i 50 m), przez więźniów z obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, drążone były ogromne tunele – część budowanego w Górach Sowich kompleksu Riese (Olbrzym). Ich przeznaczenie do dziś owiane jest mgłą tajemnicy. Przypuszcza się, że miały tu powstać fabryki broni lub laboratoria chemiczne, a sam Książ przygotowywano na jedną z kwater Führera. Podziemia zostały częściowo zamaskowane przez hitlerowców w ostatnich  miesiącach wojny. 8 maja 1945 r. zamek został zajęty przez Armię Czerwoną, która dokonała dalszego zniszczenia, wywożąc m.in. część zbiorów z książańskiej biblioteki. W okresie powojennym zamek ulegał dalszej dewastacji. Dopiero w latach 50-tych Książ został zabezpieczony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a w latach 70-tych rozpoczęto pierwsze prace remontowe. Od 1991 r. w imieniu Gminy Wałbrzych zamkiem zarządza Spółka Zamek Książ w Wałbrzychu.

Dzisiaj Książ, nazywany „perłą Dolnego Śląska”, stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie. W szerokim wachlarzu usług zamku znaleźć można różne trasy dziennego zwiedzania (w tym skierowane do najmłodszych turystów), straszne Nocne Zwiedzanie czy sporadycznie przeprowadzane gry zamkowe. Obiekt traktowany jako wspaniały zabytek historyczny i ważne dziedzictwo kulturalne, jest również miejscem organizacji widowiskowych wydarzeń m.in. koncertów, bali, wystaw, pikników historycznych, rekonstrukcji wojennych oraz dwóch sztandarowych festiwali: Festiwalu Kwiatów i Sztuki oraz Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic.

{youtube}bDQNDc1fjF4{/youtube}

Lekcje Muzealne

Zapraszamy serdecznie uczniów i nauczycieli na zajęcia prowadzone w niepowtarzalnej atmosferze zamkowych komnat. Każda lekcja składa się z dwóch modułów:

I. Wykład i prezentacja
II. Zwiedzanie zamku

 

1. Przedszkole i szkoła podstawowa (klasa I-III)

Spacer po zamku

Lekcja, dedykowana przedszkolakom i uczniom młodszych klas szkoły podstawowej, przenosi młodych turystów do czasów, kiedy na Śląsku panowały potężne dynastie, a zamkiem w ich mieniu zarządzali rycerze. Historia zamku przedstawiona w sposób niezwykle interesujący,  zbliża się do opowieści o niezwykłych dziejach Książa: od jego początków aż do panowania ostatnich przedwojennych właścicieli – niepokornej Księżnej Daisy i jej męża Jana Henryka XV.
W trakcie pierwszej części zajęć dzieci poznają legendę o powstaniu zamku, zapoznają się z zasadami kodeksu rycerskiego oraz otrzymują informacje na temat życia codziennego zamkowych mieszkańców. By pobudzić żywe zainteresowanie najmłodszych historia Książa ilustrowana jest pokazem archiwalnych zdjęć.
Po zakończonej prezentacji uczniowie udają się na zwiedzanie obiektu, dzięki czemu lekcja zamkowa nie jest już tylko słuchaniem o historii, ale prawdziwym doświadczeniem jej w świecie. Podczas przejścia dzieci mają możliwość aktywnego odkrywania miejsc związanych z dawnym życiem codziennym na zamku.

 

2. Szkoła podstawowa (klasy IV – VI), szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

WARIANT 1: Mieszkańcy Zamku Książ

W trakcie lekcji uczniowie poznają burzliwe dzieje Książa od jego początków po współczesność; program zajęć dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w mniejszym stopniu odwołuje się do rycerskich początków obiektu, eksponując bardziej dziejów zamku za panowania arystokracji. Przedstawienie barwnych losów rodu Hochbergów – długoletnich właścicieli obiektu oraz Księżnej Daisy, ostatniej Pani na zamku, to wspaniały sposób na zaciekawienie młodych turystów oraz przekazanie im wiedzy o Książu i Śląsku w okresie XVI-XX wieku.
Każdy wykład uatrakcyjniony jest prezentacją unikatowych zdjęć archiwalnych, nawiązujących głównie do dawnych mieszkańców zamku. Uczniowie zobaczą unikatowe fotografie z początku XX wieku nie tylko przedstawicieli rodu Hochbergów, ale i pracowników zamkowych m.in. kucharzy, kamerdynerów, pokojówek. Oczywiście młodzi turyści poznają także historię rozbudowy Książa oraz atrakcyjnych miejsc w okolicy zamku m.in. takich jak: ruiny starego Książa, stadnina, mauzoleum, palmiarnia.
Lekcja wzbogacona jest o zwiedzanie zamku, podczas którego uczniowie mają możliwość zobaczenia najciekawszych miejsc w obiekcie. Dzięki tak opracowanemu programowi zajęć, nauka przeplata się z zabawą, a obcowanie z kulturą i historią staje się wspaniałą przygodą.

WARIANT 2: Tajemnice II wojny światowej – Kompleks Riese

W swojej treści lekcja nawiązuje do jednej z największych zagadek wojennych na Dolnym Śląsku, tajnego projektu budowlanego o kryptonimie „Riese” („Olbrzym”), realizowanego na terenie Gór Sowich i Zamku Książ w latach 1943 – 45. To wtedy też drążone są tunele podziemne pod zamkiem, o których mówi się coraz częściej w kontekście współczesnych wydarzeń. Program zajęć ma na celu wzbogacenie świadomości historycznej dot. zamku i Śląska w okresie II Wojny Światowej.  
Pierwszą część zajęć stanowią wykład i prezentacja archiwalnych zdjęć. Uczniowie poznają wówczas prawdy i mity związane z projektem „Riese”.
Po prezentacji następuje zwiedzanie zamku, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc przebudowanych w czasie II Wojny Światowej. Zwiedzanie zakończone jest wejściem do podziemnego tunelu, wydrążonego na głębokości 15 m pod zamkiem w latach 1944 – 45 przez więźniów AL Fürstenstein.

 

Galeria zdjęć:

Źródło: Zamek Książ. Materiały prasowe

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

ZAMEK KSIĄŻ W WAŁBRZYCHU
ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych

Telefon kontaktowy: 74 66 43 834
Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www:

http://www.ksiaz.walbrzych.pl 

Parking dla autobusów:

Tak

Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych:

Zwiedzanie z przewodnikiem: Od Piastów do tajemnic II Wojny Światowej
+ palmiarnia normalny: 39,00, ulgowy: 29,00

Cennik przewodników: w cenie
Minimalny czas zwiedzania: 1 h, 
Maksymalny czas zwiedzania:

1,5 h, 

Godziny i dni otwarcia:

SEZON WYSOKI
(czerwiec, lipiec, sierpień) pn.-nd. 9:00-18:00 
SEZON ŚREDNI
(kwiecień, maj,
wrzesień, październik) pn.-pt. 9:00-17:00 
so.-nd. 9:00-18:00 
SEZON NISKI
(styczeń, luty, marzec,
listopad, grudzień) pn.-pt. 10:00-15:00
so.-nd. 10:00-16:00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

 

informacje w opisie
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych: Czas lekcji połączonej z oprowadzaniem po zamku - od 60 do 90 minut.
Zajęcia edukacyjne w Zamku Książ odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-16.00.
Zajęcia można zamówić telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 -16.00 lub e-mailem. W przypadku rezygnacji z zamówionej lekcji prosimy o pilną informację.
Grupa uczestnicząca w zajęciach nie może być większa niż 50 osób.
Stałe ekspozycje:

brak info

Planowane wydarzenia:

Brak informacji

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA