Łódzkie

niedziela, 24 październik 2021 07:19

Muzeum Sztuki w Łodzi

Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami Muzeum Sztuki w Łodzi zaprasza wycieczki szkolne i dzieci z rodzicami
Muzeum Sztuki w Łodzi jest jednym z najstarszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. Unikalna historia powstania Muzeum stanowi przykład międzynarodowej solidarności i współpracy pomiędzy artystami.

Trzon jego zbiorów opiera się na darze, jaki na przełomie lat 20. i 30. XX wieku awangardowi artyści i poeci, zrzeszeni w grupę „a.r.”, przekazali nowo tworzącemu się miejskiemu muzeum. Na przekazaną kolekcję złożyły się dzieła ofiarowane przez najważniejszych twórców ówczesnej awangardy: Fernanda Legera, Maxa Ernsta, Hans Arpa, Kurta Schwittersa, Theo van Doesburga, Alexandra Caldera i in. Publiczności została udostępniona 15 lutego 1931 roku. Obecnie Muzeum Sztuki posiada największy zbiór międzynarodowej sztuki XX i XXI wieku w tej części Europy. Jest miejscem otwartym na aktualne zjawiska artystyczne, forum nieskrępowanej debaty na tematy istotne dla społeczeństwa. Muzeum wykorzystuje sztukę jako narzędzie służące stymulacji rozwoju krytycznej wyobraźni, zdolności do samodzielnego, niezależnego widzenia, myślenia i odczuwania otaczającej rzeczywistości.

W skład Muzeum wchodzą 3 budynki. ms1, ms2 i Pałac Herbsta. ms2 i Pałac Herbsta opisane są w innych artykułach.

ms¹ mieści się w pałacu wybudowanym na przełomie XIX i XX wieku, należącym niegdyś do Maurycego Poznańskiego, przemysłowca, działacza gospodarczego i politycznego. Budynek zaprojektował prawdopodobnie Adolf Zeligson, architekt rodziny Poznańskich. Narożny pałac nawiązuje do stylu renesansowego, m.in. do Biblioteki św. Marka w Wenecji.

Muzeum pozyskało pałac na swoją siedzibę w 1948 roku i przeniosło do niego zbiory z pierwotnej lokalizacji przy Placu Wolności 1. Ówczesny dyrektor Muzeum, Marian Minich, zaprosił do współpracy przy aranżacji nowych przestrzeni ekspozycyjnych Władysława Strzemińskiego. W ten sposób powstała Sala Neoplastyczna, w której prezentowana jest kolekcja europejskiej awangardy, zgromadzona z inicjatywy grupy a.r.. Sala w 1950 roku została zamalowana w wyniku wprowadzenia doktryny socrealistycznej i zrekonstruowano ją dopiero w 1960 roku.

 

 

Obecnie ms¹ to przestrzeń prezentacji najciekawszych zjawisk i osobowości sztuki współczesnej. Znajdująca się na ostatnim piętrze Sala Neoplastyczna stanowi punkt odniesienia dla współczesnych artystów, którzy w ramach projektu Sala Neoplastyczna. Kompozycja otwarta realizują dzieła wchodzące w dialog z awangardowymi ideami.

W 2012 roku pałac Maurycego Poznańskiego oddany został do zwiedzania po gruntownej renowacji. Wyremontowano zabytkowe wnętrza m.in. sali odczytowej i lustrzanej. W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 przeprowadzono remont kamienicy przy ul. Gdańskiej 43, co pozwoliło zapewnić dostęp do wszystkich przestrzeni muzeum osobom z niepełnosprawnościami oraz stworzyć reprezentacyjne wejście główne do kompleksu budynków muzealnych od strony ul. Gdańskiej.  Na terenie obiektu znajduje się ogród, w którym odbywają się imprezy plenerowe, projekcje filmowe i koncerty. Odwiedzający ms¹ mogą skorzystać także z muzealnej biblioteki, czytelni oraz kawiarni.

 

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Sztuki w Łodzi

  

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Sztuki w Łodzi

ul. Więckowskiego 36
90-734 Łódź

Telefon kontaktowy:

42 633 97 90

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: https://msl.org.pl/ 
Parking dla autobusów:

 

Brak informacji
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Bilet normalny: 10 PLN

Bilet ulgowy: 5 PLN

Bilet dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 roku życia: 1 PLN

Bilet rodzinny (wydawany jest po okazaniu Karty Rodziny Wielodzietnej): 5 PLN

Cennik przewodników:

Brak informacji

Minimalny czas zwiedzania:

90 min.

Maksymalny czas zwiedzania:

180 min.

Godziny i dni otwarcia:

poniedziałek: nieczynne
wtorek - niedziela: 12.00 - 18.30

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół: https://msl.org.pl/oferta-dla-grup-zorganizowanych/ 
Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

 

Brak informacji
Stałe ekspozycje:

Brak informacji

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 listopad 2021 18:13

Artykuły powiązane

  • Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
      Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych Poznaniaków, przestrzenią spotkań kulturalnych oraz miejską ostoją różnorodności biologicznej. Otwarty w 1925 roku obiekt początkowo liczył jedynie 2,5 ha powierzchni. Aktualnie na terenie blisko 22 ha prezentowanych jest kilka tysięcy gatunków roślin, pochodzących niemal ze wszystkich kontynentów.
  • Muzeum Kanału Bydgoskiego Muzeum Kanału Bydgoskiego
    Muzeum Kanału Bydgoskiego znajduje się w budynku dawnego przedszkola przy ul. Staroszkolnej, pomiędzy IV a V śluzą, około 100 metrów od koryta starego odcinka Kanału Bydgoskiego. W muzeum oglądać można zdjęcia i eksponaty przedstawiające Kanał Bydgoski, pracę oraz życie codzienne toczące się nad Kanałem oraz Brdą.

43/41 Gdańska
Łódź, Łódzkie.
Polska ,90-734

Przyjaciele Portalu

Książki na drogę

Małe Licho i babskie spra...

on 11 listopad 2021
Małe Licho i babskie sprawki. Recenzja

Bożek to chłopiec niezwyczajny, choć jednocześnie bardzo zwyczajny. Brzmi to jak wstęp do opisu superbohatera,...

Lalani z dalekich mórz. R...

on 29 wrzesień 2021
Lalani z dalekich mórz. Recenzja

Lalani to niepozorna dwunastolatka mieszkająca na wyspie okrążonej niezmierzonymi wodami. Głównym punktem tej wyspy jest...

Kuba na tropie czyli wszy...

Kuba na tropie czyli wszystko to, czego nie powiedzą wam w szkole. Recenzja

Często trudno jest "zarazić" (to mało popularne dziś słowo) dzieci i młodzież zainteresowaniem do historii...

Jak założyć magiczny skle...

on 27 kwiecień 2021
Jak założyć magiczny sklepik w tydzień. Recenzja

Magenta Nagła powraca! I to z przytupem. W dodatku nie zważając na nic robi magiczne...

« »
© 2021 Podrozezklasa.pl. All Rights Reserved.