Muzeum Regionalne w Pleszewie

Muzeum Regionalne w Pleszewie

Muzeum Regionalne w Pleszewie zostało założone w 1983 r. w dawnym zajeździe pocztowym z I połowy XIX w. Posiada ciekawe zbiory archeologiczne, historyczne, artystyczne i etnograficzne. Zbiory archeologiczne pochodzą ze stanowisk archeologicznych, na których prowadzono badania ratownicze w Pleszewie, Brzeziu, Pacanowicach, oraz znalezisk jednostkowych.

Zbiór muzealny zawiera głównie pozostałości osadnictwa z okresu od 3000 lat p.n.e. aż do X-XI wieku n.e. Można go podziwiać na stałej ekspozycji archeologicznej pt. „Z pradziejów Pleszewa i okolic”. Poza tym organizowane są wystawy czasowe prezentujące różnorodne tematy. Muzeum posiada jedną z największych w Polsce kolekcji dzieł artysty Mariana Bogusza (1920-1980), która obejmuje 74 obrazy i 144 prace na papierze. Kolekcja pokazywana była na wystawach krajowych w Elblągu, Radomiu, Poznaniu i Katowicach. W planach przewidywana jest w naszym Muzeum ekspozycja stała tego artysty. Wśród zbiorów historycznych do najciekawszych należą dokumenty dotyczące historii miasta i okolic: statut cechu krawieckiego z roku 1592 roku pisany w języku łacińskim na pergaminie, nadany przez Jana ze Złotowa, przywilej dla cechu krawieckiego z 1698 roku w języku polskim wystawiony przez Aleksandra na Otoku Zaleskiego oraz przywilej na jarmarki w Pleszewie z 1783 roku w języku polskim i niemieckim nadany przez Ludwikę Koźmińską Sokolnicką. Ponadto posiadamy pokaźny zbiór pocztówek z Pleszewa oraz miejscowości powiatu pleszewskiego z minionego stulecia. Kolekcja została wykorzystana do wydania dwóch albumów: „Wędrówki po dawnym Pleszewie” i „Wędrówki po Ziemi Pleszewskiej”. Kontynuacją albumów jest „Pleszew w PRL-u” wydany w 2012 roku, który prezentuje fotografie wykonane w latach 1945-1989.  Wydane w 2014 roku „Imaginacje i transformacje. Pleszew 1989-2014” obrazują wydarzenia 25 lat wolności  a „Historia pleszewskiego sportu w fotografii” z 2017 roku zawiera zbiór fotografii najbardziej popularnych dziedzin sportu jakie rozwijały się na terenie Pleszewa do 1999 roku. Dużą popularnością cieszą się również wydawnictwa Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego , które prężnie działa przy Muzeum Regionalnym w Pleszewie.

Muzeum podejmuje również działania zmierzające do przywrócenia pamięci o wielokulturowości i wieloreligijności naszego miasta. Od 2012 roku prowadzone są prace rewitalizacyjne i inwentaryzacyjne na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Wojska Polskiego. Cmentarz stał się kopalnią informacji na temat dziejów i tradycji naszego miasta z przełomu XIX i XX wieku. Aby zachować pamięć o pleszewskich Żydach zebrano i zabezpieczono pozostałe do naszych czasów macewy.

Od wielu lat redagujemy Roczniki Pleszewskie (dostępne również w wersji elektronicznej na stronie internetowej miasta).  Koordynujemy prace nad nową monografią Pleszewa. Prace badawcze prowadzone są przez naukowców różnych dziedzin, czego efektem są regularnie wydawane zeszyty naukowe.

W ramach działalności Muzeum organizowane są ponadto koncerty, prelekcje, wykłady, spotkania, warsztaty i promocje książek.

 

Galeria zdjęć:

Zdjęcia udostępnione przez/ uznanie autorstwa: Muzeum Regionalne w Pleszewie

 

 

Informacje organizacyjne dla wycieczek szkolnych:

Adres:

Muzeum Regionalne w Pleszewie

Poznańska 34, 63-300 Pleszew

Telefon kontaktowy:

+48 62 742 83 59

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
Adres www: www.muzeum.pleszew.pl 
Parking dla autobusów: Brak
Szczegółowy cennik dla grup zorganizowanych i gości indywidualnych:

Grupa zorganizowana:  1 zł ulgowy dla dzieci i młodzieży, 2 zł osoba dorosła.

Cennik przewodników:

Bez opłat

Minimalny czas zwiedzania: 30 minut
Maksymalny czas zwiedzania:

60 minut

Godziny i dni otwarcia:

Wtorek      9.00 – 17.00
Środa         9.00 – 17.00
Czwartek   9.00 – 14.00
Piątek        9.00 – 14.00
Sobota       9.00 – 12.00

Lekcje muzealne/warsztaty dla szkół:

Z pradziejów Pleszewa i okolic…” oraz lekcje z aktualnej wystawy czasowej

Ważne informacje dla wycieczek szkolnych:

Grupa wycieczkowa maksymalnie 30 osób + opiekunowie.

Stałe ekspozycje:

„Z pradziejów Pleszewa…” wystawa archeologiczna /mała sala/

 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA