czwartek, 28 maj 2020 19:08

Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd. Recenzja

Oceń ten artykuł
(1 głos)
"Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd"  Wydawnictwo Literatura "Dziewczynka z Atramentu i Gwiazd" Wydawnictwo Literatura
Trzynastoletnia Isabella, córka kartografa Ta, mieszka na Wyspie Moya. Uwielbia słuchać opowieści Ta o dalekich krajach i magicznych historii o świecie, który zna. Szczególnie uwielbia legendę o Arincie, odważnej dziewczynie, która tysiąc lat wcześniej uratowała wyspę Moya przed zakusami demona Yote. Marzy też o dalekich podróżach śladem swojego taty, lecz niestety nie ma na to szans. Wyspa Moya znalazła się bowiem pod rządami terroru Gubernatora Adori, który jakiś czas temu przypłynął tu z dalekiej Afrik.

Gubernator oddzielił miasteczko, w którym mieszka dziewczynka, od reszty wyspy izolując je od świata. Nikt nie wie co się dzieje za murami, jacy ludzie tam mieszkają, czy w ogóle ktoś mieszka. Nikt nie może wypłynąć, ani nawet kąpać się w morzu. Mimo frustracji i lęku przed ludźmi Gubernatora i jego zakazami, życie w miasteczku toczy się spokojnym rytmem. Isabella chodzi do szkoły i wbrew wszystkiemu zaprzyjaźnia się z Lupe, córką Gubernatora. Pewnego dnia okazuje się, że w wyniku niefrasobliwości Lupe dochodzi do nieszczęścia, a zaraz potem nieporozumienia między przyjaciółkami. Pod wpływem słów rozgoryczenia Isabeli Lupe ukradkiem znika z miasteczka. W miasteczku dochodzi w między czasie do rozruchów. Dzieją się dziwne, niewyjaśnione i groźne wydarzenia, a Ta trafia do więzienia. Gubernator Adori organizuje jednocześnie wyprawę ratunkową, która ma uratować jej córkę. Do grupy poszukiwawczej dołącza przebrana za chłopca w roli kartografa Isabella, która ma pomóc w poruszaniu się po nieznanym i dzikim terenie. 

W podróży okazuje się, że stare legendy nagle odżywają, a przed Isabellą staje nieoczekiwane i mroczne wyzwanie...

Powieść Kiran Millwood Hargrave, to książka pełna magii i kolorów, które skutecznie przykuwają uwagę. Mity i legendy stają się w niej żywe i określają linię podróży młodej bohaterki. Wspaniale zarysowane postacie, postawione w pełnym niepokoju świecie, zdominowanym przez żądnego władzy Gubernatora i opowieści, których nie da się okiełznać, stają się szczególnie żywe i barwne. Ta opowieść niemal sama się czyta i pochłania bez reszty.

Serdecznie polecamy! 

Autor: Kiran Millwood Hargrave
Tytuł: Dziewczynka z atramentu i gwiazd

Wydawnictwo Literackie 2019, książka dla dzieci i młodzieży od lat 11. A także dla starszych.

Link do strony Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/5010/Dziewczynka-z-atramentu-i-gwiazd---Kiran-Millwood-Hargrave 

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany wtorek, 25 sierpień 2020 06:58

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA