Renesans, roller-coastery i zabawa dla całej klasy. Takiej atrakcji w centralnej Polsce jeszcze nie było. Park rozrywki Mandoria zachęca tematyzacją, dobrą lokalizacją i rozrywką dla osób w każdym wieku. Goście Miasta Przygód mogą bawić się na aż 25 familijnych atrakcjach, które łącznie zajmują powierzchnię aż czterech boisk piłkarskich – a wszystko to pod dachem, czynne cały rok.
Muzeum Walewskich w Tubądzinie mieści się w murowanym piętrowym klasycystycznym dworze, który został zbudowany w II poł. XVIII w. przez Macieja Zbijewskiego. Od 1891 r. właścicielem dworu wraz z majątkiem ziemskim został Kazimierz Stanisław Walewski. Zgromadził on cenne pamiątki, związane z historią swojej rodziny oraz ziemi sieradzkiej.
Muzeum Sztuki w Łodzi jest jednym z najstarszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. Unikalna historia powstania Muzeum stanowi przykład międzynarodowej solidarności i współpracy pomiędzy artystami.
SE-MA-FOR MUZEUM ANIMACJI Muzeum to jedna z najciekawszych łódzkich placówek kultury, powołana by promować animację, dorobek oscarowego studia Se-ma-for oraz szeroko pojętą sztukę audiowizualną.
ms² mieści się w poprzemysłowym budynku tkalni na terenie dawnego kompleksu produkcyjnego należącego do Izraela Poznańskiego. W latach 1872–1892 na blisko trzydziestohektarowej działce wzniesiono istniejące do dziś fabryczne budynki. Po wojnie zakłady upaństwowiono. W 1971 roku produkujący tekstylia kompleks został objęty ochroną konserwatora zabytków. W latach 1991-1997 wygasła w nim produkcja przemysłowa. Od 2006 roku na terenie zakładów działa centrum handlowo-rozrywkowe Manufaktura.
Muzeum Historii Miasta Zduńska powstało w 1993 roku, ma charakter historyczny. Gromadzi zbiory w zakresie archeologii, historii, etnografii, sztuki od okresu neolitu do końca XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem zbiorów XIX i XX wiecznych. Muzeum zgromadziło ponad dziesięć tysięcy eksponatów. Większość to dary i znaleziska. Około dwóch tysięcy spośród nich eksponowanych jest w Muzeum – Domu Urodzin św. Maksymiliana, jako depozyt. Stanowią prawie całość ekspozycji.
Pałac Herbsta to miejsce niezwykłe. Jego historia nierozerwalnie związana jest nie tylko z losami rodziny Herbstów i Scheiblerów, lecz także z dziejami Księżego Młyna, czyli dawnej osady przemysłowej. Położone nad rzeką Jasień tereny były obszarem, na którym powstało potężne przedsiębiorstwo włókiennicze Scheiblerów. Miało ono fundamentalne znaczenie dla rozwoju przemysłu włókienniczego w Łodzi.
Na terenie Powiatu Zduńskowolskiego, w Zduńskiej Woli Karsznicach, znajduje się Skansen Lokomotyw. Jest pamiątką z lat świetności ważnego węzła kolejowego jakim były Karsznice na trasie magistrali węglowej Śląsk-Porty. Powstał w 1990 r. z inicjatywy ówczesnych pracowników i naczelnika Zakładu Taboru Zduńska Wola Karsznice. Po wielu latach, nieco zapomniany i zaniedbany, na skutek przekształceń własnościowych stał się Filią Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola. Dzięki włączeniu w struktury istniejącej placówki kultury, zaangażowaniu lokalnych władz i pasjonatów kolejnictwa, powoli wraca do dawnego blasku i już teraz jest swego rodzaju wizytówką kolejarskiego osiedla, a także miasta i regionu.
Muzeum Okręgowe w Sieradzu powstało w 1937 r. Pierwsze eksponaty do sieradzkiego muzeum trafiły dzięki staraniom i darom m.in. Kazimierza Walewskiego z Tubądzina, starosty sieradzkiego Kazimierza Łazarskiego oraz ks. Walerego Pogorzelskiego.
Wioska indiańska Tatanka istnieje od 2003r. Prowadzona jest przez pasjonatów z Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian.
Sieradzki Park Etnograficzny położony jest przy ul. Grodzkiej 1, między Żegliną a Zalewem Paradzianka, w pobliżu Wzgórza Zamkowego. Idea powstania parku etnograficznego zrodziła się w latach 60-tych z inicjatywy ówczesnej Dyrektorki Muzeum pani Zofii Neymanowej.
Muzeum Ziemi Wieluńskiej w Wieluniu mieści się w dawnym klasztorze ss. Bernardynek z początku XVII w., ufundowanym przez matkę hetmana wielkiego Stanisława Koniecpolskiego.